Warunki w Tatrach na Święta Wielkanocne

piątek, 14 kwiecień 2017 10:49

Najbliższe dni pod względem pogody będą przypominać bardziej zimę niż wiosnę. W Tatrach spodziewamy się opadów deszczu, w wyższych partiach gór spadnie śnieg. Lokalnie możemy liczyć na przejaśnienia.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czternasty dzień kwietnia, dla obchodzących święta Wielkanocne – Wielki Piątek. Co prawda kalendarz wskazuje na połowę wiosennego już miesiąca, w Tatrach tymczasem – nie dajmy się zwieść – panują warunki zimowe. Najbliższe dni będą zimne, wietrzne, z opadami deszczu i śniegu. Słońce będzie się pojawiać sporadycznie, wraz z lokalnymi rozpogodzeniami.

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego komunikuje: do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. W czasie ostatniej burzy został zniszczony słup z kierunkowskazami na Kopie Kondrackiej. Nowy słup zostanie zamontowany w najbliższych dniach. Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN jest nieczynne z powodu modernizacji obiektu.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z informacją TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (do godz. 20.00 dnia 14.04.2017 r. – wtedy należy się spodziewać kolejnego komunikatu) dla polskiej części Tatr ogłoszono drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1600 m n.p.m. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych o wystawie południowej i wschodniej. W informacjach dodatkowych opracowanych przez Andrzeja Maciatę (tamże) czytamy: „Silny wiatrem z kierunku północno zachodniego utworzył na starej twardej pokrywie śnieżnej depozyty śniegu w postaci poduch śnieżnych. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać żleby, depresje terenu i miejsca pod ścianami. W rejonie grani świeże nawisy są nabudowane na starych. W dalszym ciągu prognozowane są opady śniegu z silnym wiatrem”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej szlaki miejscami są mokre, błotniste i śliskie. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Po nocnych przymrozkach śnieg jest zmrożony i bardzo twardy, natomiast w godzinach południowych śnieg robi się mokry i przepadający. Na północnych stokach i w żlebach, zmrożony śnieg utrzymuje się przez cały dzień. Miejscami występują oblodzenia. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i Olczyskiej. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

TPN informuje (tamże), że od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Od 3 kwietnia do czasu poprawy warunków śniegowych zamknięta jest trasa narciarska w Kotle Goryczkowym. Od 1 marca zamknięte są wszystkie trasy i szlaki narciarskie od zmierzchu do świtu. Na szlakach narciarskich występują braki w pokrywie śnieżnej, a miejscami wystają kamienie i korzenie.

Warunki pogodowe

Piątek, 14 kwietnia

Od rana dużo mgieł, w ciągu dnia lokalne rozpogodzenia (zachmurzenie około 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia 3 godziny). Synoptycy prognozują przelotne opady deszczu, w wyższych partiach gór śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 19.31; termika: zimno i mokro.

Sobota, 15 kwietnia

Kolejny dzień weekendu wielkanocnego z zachmurzeniem umiarkowanym narastającym do 100% nieba. W ciągu dnia rozpogodzenia (do 4 godzin nasłonecznienia w godzinach przedpołudniowych). Po południu w wyższych partiach gór przelotne opady śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie: 1012 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 7 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca: 19.32; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 16 kwietnia

Niedziela Wielkanocna pochmurna, z przejaśnieniami (zachmurzenie do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin). Tego dnia warstwa śniegu ze względu na prognozowane opady może się zwiększyć nawet o 20 cm. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać nawet 70 km/h. Ciśnienie: 1013 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 3 st. C. Na 2000 m n.p.m. -5 st. C. Zachód słońca: 19.34; termika: zimno i mokro.

Poniedziałek, 17 kwietnia

Kaprysy tatrzańskiej aury trudno prognozować dalej, niż trzy dni w przód. Zgodnie z zapowiedziami synoptyków można jednak wstępnie powiedzieć, że poniedziałek nie będzie się znacznie różnił od poprzednich dni świątecznego weekendu. Nadal będzie zimno i pochmurno, najprawdopodobniej z opadami deszczu i śniegu. Prognozy dla kolejnych dni nie wskazują na poprawę pogody, nie pozostaje nam więc nic innego jak przyjąć rację starego przysłowia „kwiecień plecień…”. Pomimo niesprzyjającej aury – Wesołych Świąt dla wszystkich górołazów!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować