Warunki w Tatrach 31 marca - 2 kwietnia

czwartek, 30 marzec 2017 21:58

Słońce, wiosna, totalny rozkwit krokusów – to wszystko czeka nas w ciągu najbliższych dni w Tatrach. Warunki pogodowe będą doskonałe.

Informacje dla osób udających się w góry

W piątek, ostatni dzień marca, wschód słońca będzie miał miejsce o godzinie 6.19. Dzień staje się coraz dłuższy, niebo zacznie ciemnieć dopiero po godzinie 19.09. Pogoda w Tatrach rozpieszcza. Przez kolejne dni bezsprzecznie królować będzie słońce. Synoptycy nie przewidują pojawienia się opadów deszczu ani śniegu. Po niedzieli czeka nas kilkudniowe pogorszenie warunków atmosferycznych.

W dolinach trwa pełnia kwitnienia krokusów, w związku z czym w najbardziej popularnych miejscach (Dolina Chochołowska) spodziewamy się wzmożonego ruchu turystycznego. Jeżeli naszym celem nie jest przemierzanie szlaków w tłumie ludzi, lepiej zdecydować się na wybór mniej popularnych szlaków.

Zagrożenie lawinowe

Do godzin wieczornych w piątek (wtedy należy się spodziewać kolejnego komunikatu) w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego (www.lawiny.topr.pl). Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. UWAGA: Możliwy wzrost zagrożenia wraz ze wzrostem temperatury. Szczególnie niebezpieczne są południowe wystawy.

W informacjach dodatkowych komunikatu opracowanych przez Marcina Witka czytamy: „Na jutro prognozowany znaczny wzrost temperatury który niekorzystnie wpłynie na stabilność pokrywy śnieżnej w szczególności na wystawach nasłonecznionych-sektor (S). Zagrożenie będzie wzrastać wraz ze wzrostem temperatury, warunki wiosenne rano zagrożenie NISKIE wzrastające w ciągu dnia do UMIARKOWANEGO.”

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W części reglowej tylko na niewielkich odcinkach szlaków leży zlodowaciały śnieg i lód, miejscami szlaki są błotniste. Powyżej górnej granicy lasu panuje pełnia zimy. Szlaki na całej długości pokryte są śniegiem, który w godzinach rannych jest twardy i zlodowaciały, a w godzinach południowych i w miejscach nasłonecznionych śnieg robi się mokry, grząski i przepadający. W partiach graniowych Tatr, na południowych stokach nie ma już śniegu. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej, Olczyskiej i w rejonie Wiktorówek.

Szlaki w Tatrach w wielu miejscach są mocno oblodzone. W dolnych partiach do przejścia niektórych odcinków szlaków potrzebne są podkładki antypoślizgowe lub raczki, a w wyższych partiach raki. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Od 1 marca zamknięte są wszystkie trasy i szlaki narciarskie od zmierzchu do świtu. Na dolnych odcinkach nartostrad i szlaków narciarskich występują braki w pokrywie śnieżnej, a miejscami wystają kamienie i korzenie.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca nie są udostępniane dla ruchu turystycznego.

Warunki pogodowe

Piątek, 31 marca

Od rana w Tatrach będzie słonecznie, w ciągu dnia należy jednak spodziewać się narastającego zachmurzenia (łączny czas nasłonecznienia około 5 godzin; zachmurzenie zmienne, do 70% nieba). Synoptycy nie prognozują pojawienia się opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie: 1023 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 11 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. Zachód słońca: 19.09; termika: zimno i sucho.

Sobota, 1 kwietnia

Od wschodu aż do zachodu słońca niebo niemal bezchmurne (w pierwszej części dnia mgły, łączny czas nasłonecznienia około 11 godzin, zachmurzenie 20-30% nieba). Nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Uwaga na silne porywy wiejącego z południowego zachodu wiatru – w porywach mogą osiągać około 60 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 12 st. C. Na 2000 m n.p.m. 3 st. C. Zachód słońca: 19.10; termika: zimno i sucho.

Niedziela, 2 kwietnia

Ostatni dzień weekendu będzie równie pogodny jak poprzedni (łączny czas nasłonecznienia do 11 godzin; niebo bezchmurne). Bez opadów deszczu czy śniegu. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 60-70 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 5 st. C. Zachód słońca: 19.11; termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin wieczornych 30.03.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.50
2
Zaloguj się, by skomentować