Warunki w Tatrach 24-26 marca

piątek, 24 marzec 2017 07:20

W górach w szczególny sposób możemy obserwować zmienną naturę pogody. Najbliższe dni, jak to w marcu, przyniosą trochę słońca, trochę chmur, trochę zimy, trochę wiosny.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty czwarty dzień marca. Kilka dni temu oficjalnie zaczęła się kalendarzowa wiosna. Dni stają się coraz dłuższe, nadchodzi czas słońca. Pierwsze kroki tej pory roku w górach są zwykle nieśmiałe. Co prawda w tatrzańskich dolinach już widać pierwsze główki przebijających się przez śnieg krokusów, ale im wyżej, tym bardziej biało, zimowo, pokrywa śniegu w górach nadal jest ciągła.

Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.34, opuści niebo o 17.59. W pierwsze dni weekendu spodziewamy się porannych, lokalnych zamgleń. W ciągu dnia na niebie sporo chmur, ale też liczne rozpogodzenia. Niedziela będzie najmniej korzystnym dniem na wyjście w góry. Na ten dzień synoptycy zapowiadają opady śniegu. Najlepiej wybrać się na szlak w sobotę.

Zagrożenie lawinowe

Jak czytamy na stronie TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (24.03.2017 r.). w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie o wystawie wschodniej. UWAGA: Możliwy wzrost zagrożenia wraz ze wzrostem temperatury.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego opracowanego przez TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) warunki panujące na szlakach w Tatrach uległy pogorszeniu. Na większości szlaków występują oblodzenia i przejście tych odcinków bez użycia podkładek antypoślizgowych lub raczków jest trudne i niebezpieczne. W części reglowej Tatr, głównie w dolinach szlaki są mokre i miejscami bardzo błotniste (m.in. w Dolinie Chochołowskiej). Na szlakach położonych powyżej górnej granicy lasu śnieg zalega na całej długości szlaków, miejscami jest bardzo twardy i zlodowaciały, a miejscami grząski i przepadający. W partiach graniowych śnieg miejscami jest wywiany do lodu i kamieni. Dodatkowym utrudnieniem w partiach graniowych i szczytowych jest gęsta mgła, która znacznie ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej, Olczyskiej i w rejonie Wiktorówek. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Od 1 marca zamknięte są wszystkie trasy i szlaki narciarskie od zmierzchu do świtu. Na dolnych odcinkach nartostrad i szlaków narciarskich występują braki w pokrywie śnieżnej.

Warunki pogodowe

Piątek, 24 marca

Poranek mglisty, lokalnie ograniczona widzialność. Większych rozpogodzeń możemy się spodziewać w drugiej części dnia. Zachmurzenie zmienne (50-90% nieba), z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 3 godzin). Po południu możliwe nieznaczne opady deszczu ze śniegiem. Wiejący z zachodu wiatr porywisty, momentami może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie: 1026 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca: 17.59, termika: zimno i mokro.

Sobota, 25 marca

Pod względem pogody sobota będzie najbardziej korzystnym dniem na wyście w góry (zachmurzenie 20-30% nieba; łączny czas nasłonecznienia nawet 7 godzin). W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: godz. 18.00. Termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 26 marca

Ostatni dzień weekendu raczej zaproponuje nam zmienną aurę. Rano może być mglisto, w ciągu dnia wiatr przegoni chmury (zachmurzenie zmienne 50-90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 5 godzin). Synoptycy prognozują opady śniegu które mogą zwiększyć grubość zalegającej warstwy śniegu o około 10 cm. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać 60-70 km/h. Ciśnienie: 1022 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Zachód słońca; 19.02. Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 24.03.2017 r. Wybierając się w gry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
3.65
3
Zaloguj się, by skomentować