Warunki w Tatrach 17-19 marca

piątek, 17 marzec 2017 09:53

W ciągu najbliższych dni synoptycy zapowiadają pojawienie się wiatru, którego siła w porywach może osiągać ponad 100 km/h. Pogoda w kratkę.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, siedemnasty dzień marca. Połowa miesiąca już za nami, wiosna coraz bliżej! W Tatrach póki co spodziewamy się jej nadejścia głównie w dolinach. Niektórzy już wypatrują nieśmiało przebijających się przez śnieg główek krokusów… Na wysokościach nadal króluje zima. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Dzień powoli staje się coraz dłuższy. Słońce obudziło dziś Tatry o godzinie 5.49. Nie opuści nieba aż do 17.48.

W ciągu najbliższych dni spodziewamy się „pogody w kratkę” i bardzo silnego wiatru. Najbardziej korzystnym dniem na wyjście w góry jest piątek.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z informacją komunikatu lawinowego TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (17.03.2017 r.) dla polskiej części Tatr ogłoszono drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1600 m n.p.m. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

W informacjach dodatkowych opracowanych przez Andrzeja Maciatę (tamże) czytamy: „Opad śniegu wraz z wiatrem z kierunku północno zachodniego skręcającego na północny powiększy depozyty śnieżne na wystawach południowych. Stara bardzo twarda warstwa pod świeżym śniegiem uniemożliwia dobre powiązanie warstw. Śnieg nierównomiernie rozmieszczony. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać miejsca z nagromadzonym śniegiem w depresjach terenu , pod ścianami oraz w pobliżu grani”.

Warunki na szlakach

Jak informuje komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj), obecnie w Tatrach panują zmienne warunki do uprawiania turystyki. W dolnych partiach w wielu miejscach występują oblodzenia i ich przejście bez użycia podkładek antypoślizgowych lub raczków jest trudne i niebezpieczne. Na szlakach położonych w górnych partiach śnieg zalega na całej długości szlaków, miejscami jest bardzo twardy i zlodowaciały. W partiach graniowych śnieg jest wywiany do lodu i kamieni. W partiach szczytowych Tatr dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 17 marca

Zdecydowanie najlepszy dzień na wyjście w góry. Łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin, liczne przejaśnienia. Zachmurzenie narastające po południu do 50% nieba. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Późnym popołudniem i wieczorem zacznie się wzmagać do 60-70 km/h. Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Ciśnienie: 1014 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 7 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca: 17.48. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 18 marca

Kolejny dzień weekendu z zachmurzeniem zmiennym, lokalnie do 90% nieba. Łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin. Spodziewamy się okresowych intensywnych opadów śniegu. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać ponad 100 km/h. Ciśnienie: 1003 hPa, zacznie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -6 st. C. Odczuwalnie znacznie niższa. Zachód słońca: 17.49. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 19 marca

W pierwszej części dnia liczne rozpogodzenia, zachmurzenie narastające do 90% nieba. Łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin. Po południu spodziewamy się opadów śniegu. Wiejący z północnego zachodu wiatr nadal silny, rano około 100 km/h, po południu zacznie słabnąć. Ciśnienie: 1008 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 1 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. spodziewamy się -7 st. C. Zachód słońca: 17.51. Termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 17.03.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować