Warunki w Tatrach 10-12 marca

piątek, 10 marzec 2017 08:33

Choć na Polanie Chochołowskiej nieśmiało rozkwitły pierwsze krokusy, do wiosny w górach jeszcze daleko. Przed nami umiarkowanie pochmurny weekend z opadami śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziesiąty dzień marca. Słońce obudziło Tatry o godzinie 6.04. Dzień staje się coraz dłuższy. Niebo zacznie się ściemniać po godzinie 17.37. Zwyczajowo dla miesiąca marca w Tatrach powoli zaczyna panoszyć się przedwiośnie. Do samej wiosny jednak jeszcze daleko – i niech nas nie zmylą śmiałe główki pierwszych krokusów – w górach nadal mamy zimę.

Przed nami przeważnie pochmurny weekend z lokalnymi przejaśnieniami. Możliwe wystąpienie mgieł, które ograniczają widzialność i mogą utrudnić wędrówki po górach. W najbliższych dniach spodziewamy się również przelotnych opadów śniegu. Świeża warstwa może urosnąć  do kilkunastu centymetrów.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z informacją TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (10.03.2017 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego. Najbardziej niekorzystne warunki występują na wystawach północnych, od 1500 m n.p.m. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. UWAGA: Możliwy wzrost zagrożenia wraz ze wzrostem temperatury. W informacjach dodatkowych komunikatu opracowanych przez Piotra Konopkę czytamy: „Świeży śnieg leżący na twardym podłożu może być podatny na uruchomienie lawin, zwłaszcza pod wpływem rosnącej temperatury. Uwaga na nawisy, zaspy, oraz depozyty śniegu w żlebach, depresjach, a także w zagłębieniach terenu pod ścianami i w pobliżu grani”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) na tatrzańskich szlakach panują zmienne warunki. W części reglowej znaczne odcinki są już bez śniegu, mogą być błotniste. Część szlaków jest bardzo mocno oblodzona i przejście tych odcinków bez użycia podkładek antypoślizgowych lub raczków jest trudne i niebezpieczne. Dodatkowym utrudnieniem są gałęzie i drzewa leżące na szlakach (po ostatnim wietrze), które będą sukcesywnie usuwane. Powyżej górnej granicy lasu szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu, pod którą występują oblodzenia. Miejscami przejścia są zawiane, a śnieg jest przepadający. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Zamknięcia szlaków

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 10 marca

Dziś w Tatrach od rana mglisto i pochmurnie. Pułap chmur będzie utrzymywać się nisko (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). W ciągu dnia spodziewamy się opadów śniegu (świeża warstwa do 10 cm). Wiejący ze wschodu wiatr w porywach może osiągać 40 km/h.Ciśnienie:1015 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -6 st. C. Zachód słońca: 17.37. Termika: mroźno i mokro.

Sobota, 11 marca

Kolejny dzień weekendu z zachmurzeniem zmiennym i szansą na lokalne przejaśnienia (zachmurzenie około 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Spodziewamy się przelotnych opadów śniegu. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 70 km/h. Ciśnienie: 1022 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 0 st. C. Na wysokości 2000 m n.p.m. -8 st. C. Odczuwalna znacznie niższa. Zachód słońca: 17.38; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 12 marca

Ostatni dzień ponownie przyniesie zachmurzenie duże. W pierwszej części dnia możliwe rozpogodzenia (zachmurzenie do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Synoptycy prognozują przelotne opady śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 30-40 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, zacznie ponownie wzrastać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie-1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca: 17.40. Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 10.03.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować