Warunki w Tatrach 3-5 marca

piątek, 03 marzec 2017 07:50

W Tatrach mocno wieje wiatr, który złagodnieje dopiero w niedzielę. Pułap chmur będzie utrzymywać się nisko, możemy liczyć jednak na przejaśnienia.

 

Informacje dla osób udających się w góry

 

Dziś piątek, trzeci dzień marca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.18. Do zachodu jeszcze sporo czasu. Niebo zacznie się ściemniać o 17.26. W międzyczasie pogoda w kratkę. Mocne porywy wiatru będą przepędzać chmury po niebie, spodziewamy się więc dzisiaj dużej ilości przejaśnień. W najbliższych dniach nadal trzeba uważać na wiatr. Zgodnie z prognozami podmuchy osiągną apogeum siły w nocy z soboty na nadzielę. Początek tygodnia zapowiada się jako pochmurny, z opadami śniegu. Sytuacja pogodowa najprawdopodobniej zacznie się stabilizować w najbliższy wtorek.

 

Zagrożenie lawinowe

 

Jak informuje komunikat lawinowy TOPR (www.lawiny.toprr.pl), obecnie (do godzin wieczornych 03.03.2017 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Szczególnie niebezpieczne są stoki o wystawie północnej i wschodniej. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. UWAGA: Możliwy wzrost zagrożenia wraz ze wzrostem temperatury. W informacjach dodatkowych opracowanych przez Piotra Konopkę (tamże) czytamy: „Silny wiatr, głównie z kierunków SW, W i S powiększył oraz sprasował depozyty śniegu w formacjach wklęsłych, zwłaszcza na wystawach NW-N-NE-E i SE. Na te obszary należy zwrócić szczególną uwagę. Dosyć wysoka temperatura w niskich i średnich partiach Tatr spowodowała potencjalnie groźne przemoczenie pokrywy śnieżnej”.

 

Warunki na szlakach

 

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują zmienne warunki. W części reglowej część szlaków jest już bez śniegu, część pod cienką warstwą świeżego śniegu, jest bardzo mocno oblodzona. Przejście oblodzonych odcinków szlaków bez użycia podkładek antypoślizgowych lub raczków jest trudne i niebezpieczne, lub wręcz niemożliwe. Do takich szlaków należą mi. droga do Morskiego Oka powyżej Włosienicy, droga w Dolinie Chochołowskiej powyżej Hucisk, fragmenty Doliny Kościeliskiej. Powyżej górnej granicy lasu szlaki są zawiane i nieprzetarte, a pod świeżym śniegiem twarde i oblodzone. Na graniach śnieg jest wywiany do lodu. Dodatkowym utrudnieniem jest silny wiatr, który może powodować łamanie się gałęzi i drzew.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w rejonie Kalatówek. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

 

Zamknięcie szlaków

 

Od 1 marca do 30 listopada zamknięte są wszystkie szlaki turystyczne od zmierzchu do świtu. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

 

Warunki pogodowe

Piątek, 3 marca

 

Dziś w Tatrach najwięcej przejaśnień (zachmurzenie zmienne, narastające do 50% nieba). Poranek mglisty. W ciągu dnia spodziewamy się wielu rozpogodzeń (do 6 godzin nasłonecznienie). Bez opadów. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 70 km/h (niektóre prognozy zapowiadają 100 km/h). Ciśnienie: 1018 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór około -5 st. C. Zachód słońca: 17.26. Termika: mroźno i sucho.

 

Sobota, 4 marca

 

Kolejny dzień weekendu będzie wietrzny i pochmurny. Mglisty poranek i niski pułap chmur mimo wszystko nie zdominują aury. Na skutek silnie wiejącego wiatru spodziewamy się także przejaśnień (zachmurzenie zmienne do 100% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). W ciągu dnia mogą wystąpić przelotne opady deszczu ze śniegiem. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 100-150 km/h. Ciśnienie: 1008 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 7 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca: 17.27; termika: zimno i mokro.

 

Niedziela, 5 marca

 

Ostatni dzień weekendu będzie również pochmurny i mglisty (zachmurzenie zmienne, do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin). Padać nie powinno. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 70-100 km/h. W nocy z niedzieli na poniedziałek zacznie słabnąć. Ciśnienie: 1010 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 7 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -2 st. C. Zachód słońca: 17.29; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 03.03.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować