Warunki w Tatrach 24-26 lutego

piątek, 24 luty 2017 09:00

W Tatrach mocno wieje wiatr, który powoli będzie tracić na sile. Choć sytuacja lawinowa wydaje się stabilizować, trzeba uważać na nawiane depozyty śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Luty dobiega końca. W miastach czuć już przedsmak wiosny, ale w górach mamy nadal pełnię zimy. Dziś piątek, 26. dzień miesiąca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.32, o 17.14 znów zacznie się ściemniać. Dni wciąż są krótkie i czołówka w plecaku może okazać się niezbędna.

Uwaga! W Tatrach wieje bardzo silny wiatr (w porywach około 130 km/h). Od soboty zacznie słabnąć. W piątek najlepiej odpuścić sobie góry. Chwilowe ocieplenie i następnie pojawienie się mrozów sprawią, że pokrywa śniegowa zacznie się stabilizować. Miejscami będzie jednak bardzo ślisko, trzeba też uważać na nawiane depozyty śniegu, zwłaszcza na nastromionych stokach o wskazanej przez TOPR wystawie (patrz niżej).

Zagrożenie lawinowe

Jak czytamy w komunikacie lawinowym TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (do godzin wieczornych dnia 24.02.2017 r.) dla polskiej części Tatr ogłoszono drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego od 1500 m n.p.m., zwłaszcza na wystawach północnych i północno-wschodnich. Uwaga, wraz z ociepleniem możliwy wzrost zagrożenia! Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

W informacjach dodatkowych (tamże) opracowanych przez Mieczysława Ziacha czytamy: ” Pokrywa śnieżna po ociepleniu ulega powolnej stabilizacji. Przy poruszaniu się w okolicach grani ,żlebów, pól śnieżnych i depresji należy zachować szczególną uwagę na odłożone tzw. depozyty z nawianego śniegu. Poruszanie się w tych miejscach wymaga j ostrożności i zachowania odstępów odciążających na stokach stromych i bardzo stromych. Niekorzystne wystawy są na stokach: N.NE, E, NW”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują zmienne warunki. W części reglowej Tatr w niektórych miejscach płynie woda, ale większość szlaków jest mocno zalodzona. Przejście oblodzonych odcinków szlaków bez użycia podkładek antypoślizgowych jest trudne i niebezpieczne. Powyżej górnej granicy lasu część szlaków nie jest przetarta. Jest twardo, a pod świeżym śniegiem występują oblodzenia. Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach Tatr jest silny wiatr i padający śnieg. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w rejonie Kalatówek. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 24 lutego

Od rana mglisto i pochmurno. Zachmurzenie duże (90-100% nieba) będzie się utrzymywać przez zdecydowaną większość dnia. Niski pułap chmur. Łączny czas nasłonecznienia: do 3 godzin. Wiejący z zachodu wiatr w porywach będzie osiągać ponad 100 km/h! Po południu spodziewamy się opadów śniegu. Ciśnienie: 1003 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -6 st. C. Odczuwalna znacznie niższa. Zachód słońca: 17.14. Termika: mroźno i mokro.

Sobota, 25 lutego

Kolejny dzień weekendu znacznie bardziej słoneczny. Od rana prawie bezchmurnie, w ciągu dnia liczne rozpogodzenia (zachmurzenie zmienne około 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). W ciągu dnia, po południu mogą wystąpić przelotne opady śniegu. Wiejący z północnego zachodu wiatr zacznie tracić na sile, jednak w porywach nadal może osiągać 70 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie -2 st. C. W strefie wierzchołków gór -10 st. C. Odczuwalna znacznie niższa. Zachód słońca: 17.16. Termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 26 lutego

Dzień zacznie się niewielkimi rozpogodzeniami, ale już w godzinach przedpołudniowych przeważać zaczną chmury (zachmurzenie zmienne, lokalnie do 90% nieba). Łączny czas nasłonecznienia: około 3 godzin. W ciągu dnia raczej nie powinno padać. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 0 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca: 17.18. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 24.02.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
4.60
5
Zaloguj się, by skomentować