Warunki w Tatrach 17-19 lutego

piątek, 17 luty 2017 11:16

W najbliższych dniach w Tatrach znów spadnie śnieg. Stabilna dotychczas sytuacja lawinowa może ulec zmianie. W niedzielę pojawią się przejaśnienia, od poniedziałku spodziewamy się załamania pogody.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, 17 dzień lutego. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.45. Minie jeszcze 10 godzin i 17 minut zanim dzień ustąpi miejsca nocy. Czasu na wędrówkę jest całkiem sporo, tym niemniej pamiętajmy o tym, żeby dostosować plany do aktualnych warunków, naszej formy i poziomu doświadczenia – przy niedostatecznym dostosowaniu zakładany czas przejścia szlaku może się znacznie wydłużyć. Bezwzględnie, zawsze należy zabrać ze sobą czołówkę. Uwaga! W górach jest bardzo ślisko. Za sprawą lekko dodatnich temperatur wierzchnia warstwa śniegu roztapia się, po czym w nocy zamarza tworząc twardą skorupę na której łatwo o poślizgnięcie.

W najbliższych dniach w Tatrach może przybyć około 20 cm świeżego śniegu, pogoda w kratkę. Od początku kolejnego tygodnia spodziewamy się co najmniej trzydniowego załamania pogody.

Zagrożenie lawinowe

Jak informuje TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (17.02.2017 r.) w polskiej części Tatr od poziomu 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego, który w ciągu najbliższej doby nie powinien ulec zmianie. Szczególnie niebezpieczne są wystawy południowe. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin.

Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. UWAGA: Możliwy wzrost zagrożenia wraz ze wzrostem temperatury.

W informacjach dodatkowych opracowanych przez Andrzeja Maciatę czytamy: „Intensywne nasłonecznienie i wzrost temperatury powyżej 0 st. , również w nocy spowodował przetopienie górnej warstwy śniegu leżącej na starej twardej warstwie. W ciągu nocy warstwa ta twardnieje. Szczególnie niebezpieczne są stoki nasłonecznione, miejsca z nagromadzonymi depozytami śniegu w depresjach oraz pod ścianami. W dniu jutrzejszym w godzinach popołudniowych spodziewany jest opad śniegu”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują trudne warunki do uprawiania turystyki.

Szlaki są twarde i oblodzone. W niższych partiach, w miejscach nasłonecznionych, w godzinach południowych śnieg robi się mokry i grząski. W części reglowej, zwłaszcza w godzinach porannych, znaczne odcinki szlaków, szczególnie na stromych podejściach, są tak oblodzone, ze ich przejście bez użycia raków jest wręcz niemożliwe i niebezpieczne. Do takich szlaków należą mi. skróty do Morskiego Oka, podejście pod Siklawicę, szlak na Nosal. Powyżej górnej granicy lasu część szlaków może być nieprzetarta, a na graniach śnieg jest wywiany do lodu. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w rejonie Kalatówek. Prosimy w o ostrożność.

Zamknięcia szlaków

Jak informuje komunikat turystyczny TPN: od 16 lutego do odwołania zamknięty jest szlak z Doliny Kościeliskiej na Halę Stoły. Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są szlaki: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 17 lutego

Piątek początkowo z przejaśnieniami, które jednak szybko ustąpią miejsca ciemnym, śniegowym chmurom (łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin, zachmurzenie 70-100% nieba). Po południu spodziewamy się opadów śniegu. Do sobotniego poranka świeża warstwa może zwiększyć się o około 10 cm. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1019 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór około -5 st. C. Zachód słońca: 17.03; termika: zimno i mokro.

Sobota, 18 lutego

Kolejny dzień weekendu będzie pochmurny, z nieznacznymi lokalnymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin, zachmurzenie narastające do 100% nieba). Mglisto. W ciągu dnia synoptycy przewidują przelotne opady śniegu (około 9 cm świeżej warstwy). Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie: 1024 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wyskości tatrzańskich dolin wyniesie 0 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -7 st. C. Zachód słońca: 17.05; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 19 lutego

Ostatni dzień weekendu przyniesie liczne rozpogodzenia. Pomimo dobrych warunków pogodowych należy śledzić stopień zagrożenia lawinowego i sytuację śniegową (łączny czas nasłonecznienia około 7 godzin, zachmurzenie małe, podchodzące do umiarkowanego). W ciągu dnia nie powinny wystąpić opady atmosferyczne. Wiejący z południowego zachodu wiatr nie powinien przekraczać 25 km/h (uwaga, od poniedziałku zacznie wiać bardzo mocno). Ciśnienie: 1025 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości pięter reglowych wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Zachód słońca: 17.06; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 17.02.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej uaktualnione zapowiedzi warunków. Udanego, bezpiecznego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować