Warunki w Tatrach 10-12 lutego

piątek, 10 luty 2017 12:06

W Tatrach i na całym Podhalu nadal utrzymuje się zima, przyciągając całe rzesze turystów i narciarzy. Nie należy jednak w zachwycie nad pięknem zimowej scenerii zapominać o zagrożeniach, jakie ta pora roku niesie ze sobą.

Informacje dla osób wybierających się w góry

Dziś piątek, dziesiąty dzień lutego. Z tygodnia na tydzień widać różnicę w długości światła dziennego. Dzisiaj słońce wzeszło o 6:57, a zajdzie o 16:51, co daje nam już prawie 10 godzin światła dziennego. Cały czas jednak należy pamiętać o spakowaniu do plecaka dodatkowego źródła światła (np. latarka, czołówka), zwłaszcza podczas organizacji całodziennych wyjść w góry. Weekend zapowiada sprzyjające warunki pogodowe do planowania wycieczek, wiatr umiarkowany, częściowe zachmurzenie, słońce wygrywające pojedynek z chmurami, ujemna temperatura (jednak tylko odrobinę poniżej zera), brak opadów. Jednak pomimo tej optymistycznej prognozy, nie należy zapomnieć o zagrożeniach, które również na nas czekają zimą w górach.

Warunki lawinowe

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez TOPR (www.lawiny.topr.pl) w Tatrach panuje aktualnie 2 (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza że na ogół pokrywa śnieżna jest dobrze związana z podłożem, jedynie na stokach o stromym nachyleniu pokrywa śnieżna związana jest umiarkowanie. Nie należy również spodziewać się samoistnego schodzenia dużych lawin. Do wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje 1 stopień zagrożenia lawinowego. Wybierając się w góry, zaleca się aby w wyższe partie wychodziły tylko osoby posiadające umiejętność oceny lokalnej sytuacji lawinowej. Cały czas należy pamiętać o swoim bezpieczeństwie i przed wyjściem na szlak zaopatrzyć się w lawinowe ABC.

Warunki na szlakach

Warunki na szlakach nie należą do najłatwiejszych. Ze względu na długo utrzymujący się śnieg oraz siłę działającego wiatru, w wielu miejscach trasy są całkowicie oblodzone. W niższych partiach zaleca się poruszanie w raczkach lub nakładkach antypoślizgowych, a wychodząc w wyższe partie gór, obowiązkowo trzeba być zaopatrzonym w raki. Powyżej górnej granicy lasu szlaki mogą być nieprzetarte, co przy nieznajomości przebiegu trasy może grozić zabłądzeniem. /p>

W rejonie Doliny Chochołowskiej i Kalatówek trwa zrywka i wywóz drzew, dlatego trzeba w tych miejscach zachować szczególną ostrożność oraz zastosować się do zaleceń pracowników Parku. /p>

Do każdej wycieczki należy się odpowiednio przygotować. Niezbędny jest zestaw sprzętu zimowego (raki, czekan, lawinowe ABC) oraz umiejętności jego użycia (sam fakt posiadania sprzętu życia nam nie uratuje, jeśli nie będziemy potrafili z niego skorzystać). Do plecaka należy również spakować latarkę lub czołówkę, coś ciepłego do picia oraz przekąski dostarczające energii./p>

Zamknięcia szlaków

W okresie od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach:

- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich

Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta.

Warunki pogodowe

Piątek, 10 lutego 2017

Piątek od rana wita wszystkich turystów zachmurzeniem częściowym, a spomiędzy chmur nieśmiało wygląda słońce. Czas nasłonecznienia dzisiaj to zaledwie 5 godzin, dlatego trzeba roztropnie planować czas aktywności górskiej. Ciśnienie atmosferyczne wynosi dzisiaj 1028 hPa i przez cały weekend będzie utrzymywać się na tym samym poziomie. W Zakopanem wiatr będzie osiągał max. 6 km/h, natomiast w wyższych partiach gór będzie dochodzić nawet do 20 km/h. W rejonie dolin temperatura będzie oscylować wokół 0°C, natomiast na wysokości 2000 m n.p.m. około -6°C. Zachód słońca o godzinie 16:51.

Sobota, 11 lutego 2017

Sobota od rana powita przejaśnieniami, które pozwolą podziwiać panoramy ze szczytów. Ciśnienie bez zmian w stosunku do piątku (nadal 1028 hPa). Czas nasłonecznienia na ten dzień to aż 7 godzin. Temperatura i wiatr na poziomie dolin będą wynosić ok. 1°C i do 6 km/h, natomiast w rejonie powyżej 2000 m n.p.m. temp będzie wynosić ok. -6°C, a wiatr nie będzie przekraczać 13 km/h. Zachód słońca w sobotę o godz. 16:53.

Niedziela, 12 lutego 2017

Niedziela będzie oferować bardzo podobne warunki do dnia poprzedniego. Od rana będzie pogodnie, bez silnego wiatru. Na poziomie dolin wiatr nie będzie przekraczać 4 km/h, a na wysokości ok. 2000 m n.p.m. wiatr będzie wiać z prędkością do 10 km/h. Temperatura w górach do -6°C. Ciśnienie nieco wyższe: 1032 hPa. Czas nasłonecznienia w tym dniu to 7 godzin, a zachód słońca przewidywany jest na godz. 16:55.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 10 lutego 2017 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków i koniecznie śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Zofia Grefkowicz

Fot. www.topr.pl

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować