TPN apeluje do narciarzy i taterników: nie łamcie przepisów!

poniedziałek, 06 luty 2017 12:49

Mnożą się przypadki uprawiania taternictwa i narciarstwa poza miejscami do tego wyznaczonymi. W związku z tym TPN wystosował dwa specjalne apele - do narciarzy i do taterników. Poniżej publikujemy pełną ich treść.

TPN apeluje do narciarzy i taterników

Narciarze - nie jesteśmy sami w Parku

Pod koniec ubiegłego roku publikowaliśmy apel do skiturowców o respektowanie zasad panujących w TPN i poszanowanie dla przyrody. Skituring to wspaniała i coraz bardziej popularna forma aktywności w Tatrach. Niestety dla niektórych liczna sieć szlaków udostępnionych dla turystyki narciarskiej jest niewystarczająca.

W ostatnim czasie nasi przyrodnicy, patrolując teren Kondratowego Wierchu, od Żlebu Marcinowskich po Dolinę Suchą Kondracką zaobserwowali wiele śladów narciarzy podchodzących i zjeżdżających w tym rejonie, mimo że teren nie jest dopuszczony dla turystyki narciarskiej.

Rejon ten zamieszkują m.in. głuszce i cietrzewie, które zimę spędzają w jamach śnieżnych, chroniąc się przed mrozem i drapieżnikami. Wypłaszanie ich przez narciarzy naraża je na duże niebezpieczeństwo – wychłodzenie lub atak drapieżnika.

Z kolei w Dolinie Suchej Kasprowej przyrodnicy zlokalizowali gawrę jednej z zaobrożowanych niedźwiedzic, która najprawdopodobniej przebywa w środku z młodymi. W przeszłości zdarzyły się przypadki pogoni niedźwiedzicy za narciarzami w tym rejonie. Jest to niebezpieczne zarówno dla narciarzy, jak i zwierząt. Dlatego po raz kolejny apelujemy: Narciarzu, nie jesteś w Tatrach sam, szanuj ich stałych mieszkańców!

Turystykę narciarską na terenie TPN można uprawiać na szlakach turystycznych oraz szlakach narciarskich. Skiturowcy korzystają również z tras narciarskich oraz nartostrad, które często kojarzone są tylko z narciarstwem zjazdowym. Gęsta sieć szlaków narciarskich znajduje się w górnej części Doliny Bystrej, a dokładniej w Dolinie Goryczkowej i Kondratowej. Kolejny szlak to dawna nartostrada prowadząca z Hali Gąsienicowej do Kuźnic. Jeszcze inny zlokalizowany jest w Dolinie Chochołowskiej.

W przypadkach rażących incydentów łamania zakazów nasze służby nakładają wysokie mandaty – nawet 500 zł. Aby uniknąć takich „pamiątek” z wycieczki, przed wyruszeniem w Tatry zalecamy zapoznanie się z zakładką o narciarstwie na stronie tpn.pl/zwiedzaj/narciarstwo, gdzie można znaleźć porady, zasady i zalecenia. Prosimy o ich respektowanie. Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Komunikat do środowisk taternickich

W Tatrach pełnia zimy i coraz lepsze warunki wspinaczkowe. Taternicy działają w rejonach udostępnionych, ale niestety też w tych, w których nie można się wspinać. Te tereny, szczególnie Tatry Zachodnie, są ważną ostoją dla fauny, np. kozic. Każda obecność ludzi to dla zwierząt duży stres i zagrożenie.

Spłoszone kozice tracą energię, której uzupełnienie jest trudne w związku z brakiem pożywienia. Rejony wspinaczkowe to też miejsca gawrowania niedźwiedzi. Pojawienie się tam ludzi może spowodować wybudzenie i spłoszenie niedźwiedzia, a tym samym zagrożenie dla jego życia – zwierzę może nie przetrwać zimy. Trzeba pamiętać, że wybudzenie jest procesem bardzo kosztowym energetycznie – zwierzę zużywa na nie 75 proc. energii przeznaczonej na całą hibernację. Dlatego tak ważne jest, by nie budzić zwierząt z odrętwienia. Ale wybudzenie niedźwiedzia to także niebezpieczeństwo dla człowieka – spłoszone zwierzę może być agresywne.

W tej chwili szczególnie istotny jest rejon Jaworzyńskich Czub oraz obszar Komin Flacha – Zagonna Turnia. O gawrowaniu niedźwiedzi w tych lokalizacjach wiemy dzięki obrożom telemetrycznym. Nie wszystkie osobniki są jednak zaobrożowane i należy liczyć się z tym, że w każdym pozaszlakowym terenie można „wejść” na gawrę. Wspomniane rejony są monitorowane. Będziemy zmuszeni karać wszystkich, którzy nie zastosują się do ograniczeń i naszych próśb.

Chcemy też podkreślić, że wyróżnienie powyższych rejonów nie oznacza przyzwolenia na działalność w innych nieudostępnionych terenach. Wszystkie nieudostępnione tereny taternickie są monitorowane przez Służby Parku.

Dziękujemy za wsparcie naszych działań.

Tatrzański Park Narodowy/p>

Fot. TPN

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować