Warunki w Tatrach 3-5 lutego

piątek, 03 luty 2017 07:21

Jest ciepło. Na wysokości wierzchołków gór temperatura oscyluje wokół zera. Najbliższe dni w Tatrach będą pochmurne i wilgotne, z lokalnymi rozpogodzeniami.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, trzeci dzień lutego. W Tatrach zima w pełni. Wielbiciele białego szaleństwa się cieszą, zwolennicy wiosny na forach internetowych już zamieszczają zdjęcia krokusów, w dobie oczekiwania na ocieplenie. Dodatnie temperatury na chwilę zagoszczą w tatrzańskiej atmosferze, ale zdecydowanie – do wiosny jeszcze daleko.

Wschód słońca miał dziś miejsce o godzinie 7.08, zachód nastąpi o 16.39 co daje nam 9 godzin i 31minut światła dziennego. Czas na wędrówkę powoli się wydłuża, ale jak zawsze należy pamiętać o konieczności posiadania awaryjnego źródła światła (czołówki).

W najbliższych dniach w Tatrach będą królować mgły i wilgoć. Pochmurne dni będą urozmaicane lokalnymi przejaśnieniami. W niedzielę spodziewamy się również opadów deszczu/śniegu.

Zagrożenie lawinowe

Jak czytamy na stronie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego (TOPR; www.lawiny.topr.pl) obecnie (3.02.2017 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje drugi, umiarkowany, stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1600 m n.p.m. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Szczególnie narażone są wystawy północne i wschodnie. Stopień zagrożenia nie powinien ulec zmianie.

Informacje dodatkowe do komunikatu TOPR przygotowane przez Andrzeja Maraska: „Na skutek silnie wiejącego wiatru pokrywa śniegowa jest rozmieszczona nierównomiernie. Na stokach o wystawach SE - W i w pobliżu grani śnieg został wywiany do starego twardego podłoża a miejscami nawet do gruntu. Na stokach o wystawach NW - E liczne, niestabilne, odłożone przez wiatr depozyty (szczególnie pod ścianami i w żlebach)”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj): w części reglowej Tatr warunki do uprawiania turystyki pogorszyły się, szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu. W miejscach nasłonecznionych występują oblodzenia, bardzo ślisko jest na skrótach do Morskiego Oka. Powyżej górnej granicy lasu większość szlaków jest zawiana, na niektórych założone są pojedyncze ślady. Jest twardo, a w partiach graniowych szlaki są oblodzone.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w Dolinie Suchej Wody. W tych miejscach należy zachować ostrożność.

Zamknięcia szlaków

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 3 lutego

Najlepszy dzień na wyjście w góry. Od rana mglisto i pochmurno. W ciągu dnia zachmurzenie będzie zmieniać, osiągać 40%-70% nieba, liczymy na pojawiające się lokalnie przejaśnienia (nawet 5-6 godzin łącznego czasu nasłonecznienia). W ciągu dnia nie spodziewamy się opadów deszczu ani śniegu. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Ciśnienie (wysokość około 1900 m n.p.m.): 1009 hPa, będzie powoli spadać. Jest ciepło Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 16.39. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 4 lutego

Kolejny dzień weekendu nieco bardziej pochmurny (zachmurzenie narastające od umiarkowanego do dużego; łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin). Niektóre prognozy przewidują lokalne opady śniegu (suma opadów 0.1 mm/12 h). Wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1007 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 4 st. C. Na wysokości koło 2000 m n.p.m. -4 st. C. Zachód słońca: 16.41; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 5 lutego

Ostatni dzień weekendu pochmurny, wilgotny i mglisty z opadami mokrego śniegu (suma opadów atmosferycznych: do 1.6 mm.12 h). Zachmurzenie duże, około 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Ciśnienie: 1004 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 3 st. C. Na wysokości 2000 m n.p.m. -4 st. C. Zachód słońca: 16.43; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 03.02.2017 roku Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować