Warunki w Tatrach 27-29 stycznia

piątek, 27 styczeń 2017 11:49

Przed nami dni doskonałej, bezchmurnej pogody i dobre warunki do uprawiania turystyki i wspinaczki w górach. Wszystko co może, zachęca do wyjazdu w góry.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, jeden z ostatnich dni stycznia. Słońce obudziło Tatry o godzinie 7.17, zniknie z horyzontu o 16.28. Dni stają się coraz dłuższe, ale nadal należy pamiętać o czołówce w plecaku i planować trasy tak, żeby ciemność nie zaskoczyła nas na szlaku. Przed nami dni doskonałej pogody, która zachęca do wyjścia w góry. Skorzystajmy z niej mądrze.

Zagrożenie lawinowe

Komunikat lawinowy TOPR (www.lawiny.topr.pl) informuje, że obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego z tendencją rosnącą. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. UWAGA: Możliwy wzrost zagrożenia wraz ze wzrostem temperatury.

W informacjach dodatkowych przygotowanych rzez Piotra Konopkę (tamże) czytamy: „Śnieg jest rozłożony dosyć nierównomiernie na wszystkich wystawach. W pobliżu grani jest wywiany i zlodowaciały. W żlebach, depresjach i zagłębieniach terenu pod ścianami, a także po zawietrznych stronach w pobliżu grani, można spodziewać się jego większych depozytów. Mogą one być przewiane i sprasowane przez wiatr. Takie miejsca są szczególnie podatne na uruchomienie lawiny”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj): w części reglowej Tatr warunki do uprawiania turystyki są dobre, szlaki są przetarte i tylko na stromych podejściach może być ślisko, mi. na skrótach do Morskiego Oka. Powyżej górnej granicy lasu większość szlaków jest przetarta, na niektórych założone są pojedyncze ślady. Jest twardo i ślisko, a w partiach graniowych śnieg miejscami wywiany jest do lodu. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie utrudnia i wydłuża wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w Dolinie Suchej Wody. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować. Trasę wycieczki należy dostosować do aktualnie panujących warunków, swoich możliwości i doświadczenia.

Zamknięcia szlaków

Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego odnajdujemy informacje, że od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

27 stycznia, piątek

Pierwszy dzień weekendu zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane (20%-50% nieba), łączny czas nasłonecznienia wyniesie nawet do 8 godzin! W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 5 km/h. Ciśnienie 1024 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Zachód słońca: 16.28; termika zimno i sucho.

28 stycznia, sobota

Kolejny dzień weekendu nadal bardzo słoneczny (zachmurzenie małe około 20% nieba; łączny czas nasłonecznienia 8 godzin) bez opadów atmosferycznych. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać do 10 km/h. Ciśnienie: 1021 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca: 16.29; termika: zimno i sucho.

29 stycznia, niedziela

Ostatni dzień weekendu równie słoneczny co poprzednie (zachmurzenie małe, około 20% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 8 godzin). Bez opadów deszczu lub śniegu. Wiejący z południa wiatr w porywach będzie osiągać 10 km/h. Ciśnienie 1024 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -3 st. C. Zachód słońca 16.31; termika mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 27.01.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować