Warunki w Tatrach 20-22 stycznia

piątek, 20 styczeń 2017 11:34

Przed nami bardzo dobrze zapowiadający się weekend z dużą ilością rozpogodzeń i najprawdopodobniej stabilizacją stopnia zagrożenia lawinowego.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty dzień stycznia. W Tatrach panuje pełnia zimy. Na Kasprowym pokrywa śniegowa ma już grubość 125 cm, wszystkie wyciągi narciarskie działają. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.25. Światło dnia skończy się o 16.17.

Zarówno warunki pogodowe, jak i śniegowe w najbliższych dniach są obiecujące. Choć pokrywa śnieżna się stabilizuje, należy pamiętać że to właśnie przy drugim stopniu zagrożenia statystycznie ma miejsce najwięcej wypadków lawinowych. Skorzystajmy z „zielonego światła” jakie daje nam pogoda, ale pozostańmy czujni i podejrzliwi względem śniegu.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z komunikatem lawinowym TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (20.01.2017 r.) w polskiej części Tatr od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego na wszystkich wystawach. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Występują częściowo niekorzystne warunki dla wędrówek. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Jak czytamy w informacjach dodatkowych (tamże) opracowanych przez Piotra Konopkę: „Śnieg jest rozłożony nierównomiernie, zwłaszcza powyżej 1600 m n.p.m. W żlebach, depresjach i zagłębieniach terenu w pobliżu grani oraz pod ścianami należy spodziewać się jego większych depozytów, częściowo przewianych i sprasowanych przez wiatr. Takie miejsca mogą być szczególnie podatne na uruchomienie lawiny”.

Warunki na szlakach

Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym (www.tpn.pl/zwiedzaj) informuje, że obecnie w Tatrach panują dość dobre warunki. Szlaki są przetarte i tylko na stromych podejściach może być ślisko. Powyżej górnej granicy lasu na większości szlaków założone są ślady, część z nich nie jest przetarta, w wielu miejscach potworzyły się zaspy. W partiach graniowych Tatr miejscami śnieg jest wywiany do lodu, a pod świeżym śniegiem jest bardzo twardo. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej i w Dolinie Suchej Wody. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków pieszych

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; - Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 20 stycznia

W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, narastające do dużego, z przejaśnieniami (chmury 60%-90% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin). W nocy spodziewamy się wystąpienia nieznacznego opadu śniegu. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Ciśnienie (wys. 1900 m n.p.m.) 1033 hPa, będzie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -2 st. C. W strefie wierzchołków gór -9 st. C. Zachód słońca: 16.17. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 21 stycznia

Kolejny dzień weekendu z większą ilością rozpogodzeń (zachmurzenie do 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). W ciągu dnia synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać około 15 km/h. Ciśnienie: 1032 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 0 st. C. Na 2000 m n.p.m. spodziewamy się -8 st. C. Zachód słońca: 16.18. Termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 22 stycznia

Pod względem warunków pogodowych to najlepszy dzień na wyjście w góry. Od rana dużo słońca, zachmurzenie małe, lokalnie umiarkowane (łączny czas nasłonecznienia 8 godzin, zachmurzenie do 50% nieba). W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północy wiatr będzie się lekko wzmagać, w porywach osiągając 25 km/h. Ciśnienie: 1030 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca: 16.20; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 20.01.2017 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować