Warunki w Tatrach 13-15 stycznia

piątek, 13 styczeń 2017 07:09

Dziś w Tatrach pochmurno, do soboty zalegająca warstwa śniegu zwiększy się o kolejne 20 cm. Kolejne dni przyniosą dużo przejaśnień. Nowy opad nie wpłynie pozytywnie na sytuację zagrożenia lawinowego.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, trzynasty dzień miesiąca. Data przez przesądnych uważana za pechową, przez przekornych wręcz przeciwnie, za szczęśliwą. Obojętne na te dywagacje słońce wstało dziś nad Tatrami o godzinie 7.30. Dzień powoli staje się coraz dłuższy – zachód słońca nastąpi o 16.07.

Pierwszy dzień weekendu nie zachęca słoneczną pogodą. Chmury zasłaniają większą część nieba, pada śnieg. Kulminacja opadu w nocy z piątku na sobotę. Kolejne dni weekendu przyniosą rozpogodzenia, tym niemniej sytuacja śniegowa (zagrożenie lawinowe) jest póki co niekorzystna i do niedzieli może nie ulec poprawie.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z decyzją TOPR (www.lawiny.topr.pl) obecnie (13.01.2016 r.) w polskiej części Tatr od wysokości 1600 m n.p.m. obowiązuje trzeci, znaczny stopień zagrożenia lawinowego. Zagrożenie jest równomierne na wszystkich wystawach. Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W informacjach dodatkowych komunikatu lawinowego TOPR (tamże) przygotowanych przez Andrzeja Maciatę czytamy: „Prognozowany wiatr w nocy i w dniu jutrzejszym z kierunków S-SW-W wraz z opadami śniegu spowoduje odkładanie depozytów śniegu szczególnie po stronie zawietrzne na starym zlodowaciałym podłożu. Wymienione czynniki zdecydowanie pogarszają stabilność pokrywy śnieżnej. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać miejsca z nagromadzonym świeżym śniegiem, miejsca pod ścianami i w pobliżu grani”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są niekorzystne. Szlaki przysypane są świeżą warstwą śniegu Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, szlaki są zawiane i tylko w nielicznych miejscach założone mogą być pojedyncze ślady. Gdzieniegdzie potworzyły się zaspy, a na graniach miejscami śnieg jest wywiany do lodu i jest bardzo twardo. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji.

Zamknięcia szlaków pieszych i narciarskich

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w okresie zimowym jest wytyczone tzw. "zimowe obejście" za Kopą. Trasa narciarska w kotle Goryczkowym nadal jest zamknięta.

Warunki pogodowe

Piątek, 13 stycznia

Od rana pochmurno i mglisto (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). W ciągu dnia przelotne opady śniegu, kulminacja podczas nadchodzącej nocy – do soboty warstwa śniegu zwiększy się o nowe 20 cm. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie (wysokość 1900 m n.p.m.) wyniesie 997 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie -1 st. C. Na 2000 m n.p.m. spodziewamy się -9 st. C. Zachód słońca: 16.07; termika: mroźno i mokro.

Sobota, 14 stycznia

Kolejny dzień weekendu pochmurny, z popołudniowymi przejaśnieniami (zachmurzenie około 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). W ciągu dnia spodziewamy się przelotnych opadów śniegu (suma opadu atmosferycznego do 1 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1003 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -5 st. C. W strefie wierzchołków gór około -12 st. C. Zachód słońca: 16.08; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 15 stycznia

Ostatni dzień weekendu przyniesie najwięcej słońca (zachmurzenie zmienne, 50%-90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów ani deszczu, ani śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie -6 st. C. Na około 2000 m n.p.m. spodziewamy się -13 st. C. Zachód słońca: 16.09; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 13.01.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje i śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik (zdjęcie archiwalne)

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować