Warunki w Tatrach 6-8 stycznia

piątek, 06 styczeń 2017 11:51

Długi weekend w Tatrach będzie ekstremalnie mroźny. Odradzamy wyjście w góry. Temperatura -24 st. C. w połączeniu z silnym wiatrem sprawią, że odczuwalna będzie przekraczać -50 st. C.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szósty dzień roku 2017. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.34, zakończy dzień swojej wędrówki o 15.57. Do plecaka koniecznie zabieramy czołówkę i dodatkowe baterie. Uwaga! W ten weekend w Tatrach będzie ekstremalnie zimno. W dodatku warunki lawinowe są bardzo niekorzystne – w Tatrach jest teraz po prostu bardzo niebezpiecznie. Zalecamy powstrzymać się od wyjścia w góry lub ograniczyć się do wędrówki dolinami do poziomu schronisk i to tylko w przypadku posiadania profesjonalnego ekwipunku przeznaczonego na ekstremalnie niskie temperatury.

W poprzednim tygodniu ratownicy TOPR kilkukrotnie interweniowali w przypadkach, kiedy wycieńczeni i przemrożeni turyści nie byli w stanie o własnych siłach wrócić ze szlaku do schroniska/kwatery. W ubiegłym tygodniu temperatura była znacznie wyższa a wiatr umiarkowany. Weźmy to pod uwagę.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie (06.01.2016 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje trzeci (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego (źródło www.topr.pl) od wysokości 1600 m n.p.m. (niżej drugi, umiarkowany). Zagrożenie jest równomierne na stokach o wszystkich wystawach. W ciągu kolejnych 48 godzin nie powinno ulec zmianie. Pamiętajmy, że lawinowa trójka to prawie najwyższy stopień który TOPR ogłasza w polskich warunkach. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin.

Warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

W informacjach dodatkowych komunikatu lawinowego czytamy (przygotował Edward Lichota, www.topr.pl): „Należy zwrócić szczególną uwagę na odłożone przez wiatr depozyty świeżego śniegu zwłaszcza w formacjach wklęsłych, żlebach, depresjach, pod ścianami. Ocena z daleka miejsc z nawianym śniegiem może być utrudniona z powodu ograniczonej widzialności. W miejscach gdzie śnieg jest wywiany zwłaszcza na graniach może występować szreń i lodoszreń”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn/zwiedzaj) obecnie w części reglowej Tatr szlaki przysypane są ok. 15 cm. warstwą świeżego śniegu. Dobrze przetarte są szlaki prowadzące do schronisk, większość pozostałych jest słabo przetartych. Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, szlaki są zawiane, przysypane świeżym śniegiem i tylko na nielicznych szlakach założone są pojedyncze ślady. W wielu miejscach potworzyły się zaspy, a na graniach miejscami śnieg jest wywiany do lodu i jest bardzo twardo. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy. Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w okresie zimowym jest wytyczone tzw. "zimowe obejście" za Kopą. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem. Wybierając się w góry trzeba odpowiednio się przygotować.

Zamknięcia szlaków pieszych i nartostrad

Jak informuje TPN, od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Trasa narciarska w kotle Goryczkowym nadal jest zamknięta.

Warunki pogodowe

Piątek, 6 stycznia

Od rana wieje bardzo silny, północno wschodni wiatr w porywach osiągając nawet 70 km/h. Zachmurzenie zmienne, lokalnie około 40% nieba, miejscami niski pułap chmur (łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). W ciągu dnia nie przewiduje się opadów śniegu. Ciśnienie: 1034 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie -20 st. C. Na 2000 m n.p.m. -27 st. C. Temperatura odczuwalna w granicach -60 st. C.! Zachód słońca: 15.57. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 7 stycznia

Niebo niemal czyste (zachmurzenie 20%-30% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). W ciągu dnia nie przewiduje się wystąpienia opadów atmosferycznych. Północny wiatr nadal silny, w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1033 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -19 st. C. W strefie wierzchołków gór -27 st. C. Odczuwalna nadal ekstremalnie niska. Zachód słońca 15.59. Termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 8 stycznia

Ostatni dzień weekendu nie przyniesie poprawy aury. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 7 godzin, zachmurzenie małe/bezchmurnie (do 20% nieba). Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północy wiatr może osiągać 40 km/h. Ciśnienie: 1027 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się w strefie pięter reglowych wyniesie -16 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -23 st. C. Odczuwalna nadal ekstremalnie niska. Zachód słońca: 16.00; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 6 stycznia 2017 r. Wybierając się w góry zawsze śledź jak najbardziej aktualne informacje.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować