Warunki w Tatrach 30 grudnia - 1 stycznia

piątek, 30 grudzień 2016 09:17

Właśnie otwiera się przed nami trzydniowe okno pogodowe, warunki lawinowe nie pozwalają jednak na swobodę działań. Uwaga, w Tatrach trzeci stopień zagrożenia lawinowego.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, trzydziesty dzień grudnia, końcówka roku. Słońce obudziło Tatry o godzinie 7.35 i bez żadnej konkurencji, aż do zachodu (godzina 15.50) będzie królować na niebie. Prognozy synoptyków na najbliższe dni są jednoznaczne: słonecznie, bezchmurnie, z kilkustopniowym mrozem. Pogoda jak marzenie. Jednocześnie po ostatnich dużych opadach śniegu, którym towarzyszył silny wiatr, warunki lawinowe znacznie się pogorszyły. W depresjach, żlebach i formacjach wklęsłych utworzyły się niebezpieczne poduchy śniegowe, bądźmy rozważni przy wyborze szlaku. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, umiejętność oceny niebezpieczeństwa lawinowego. posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie (30.12.2016 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje trzeci (znaczny) stopień zagrożenia lawinowego na wszystkich wystawach, od wysokości 1800 m n.p.m. (poniżej stopień drugi, umiarkowany) - źródło: www.lawiny.topr.pl. Oznacza to że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie lub słabo związana na wielu stromych stokach. Wyzwolenie lawiny jest możliwe już przy małym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. W niektórych przypadkach możliwe jest samorzutne schodzenie średnich, a sporadycznie także dużych lawin. W tych okolicznościach warunki do wędrówek są w znacznej mierze niekorzystne. Poruszanie się wymaga bardzo dużego doświadczenia oraz posiadania bardzo dużej zdolności do lawinoznawczej oceny sytuacji. Należy unikać stromych stoków.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panuje pełnia zimy. Na szlakach leży ok. 25 cm świeżego śniegu. Drogi prowadzące do schronisk są odpłużone, dość dobrze przetarte są szlaki w dolinkach reglowych, pozostałe szlaki są nieprzetarte lub założone są na nich pojedyncze ślady. Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, szlaki są zawiane, a ich przebieg jest niewidoczny. W wielu miejscach potworzyły się zaspy, a miejscami śnieg jest wywiany do lodu. Chodzenie w głębokim śniegu znacznie wydłuża i utrudnia wędrówkę, co należy uwzględnić przy planowaniu trasy. Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w okresie zimowym jest wytyczone tzw. "zimowe obejście" za Kopą. Na Drodze pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną za Bramką, powyżej osiedla Mraźnica jest poważnie uszkodzony mostek, przejście może być niebezpieczne.

Zamknięcia szlaków pieszych i nartostrad/tras narciarskich

Jak czytamy w komunikacie turystycznym TPN, od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka, Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz, Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Trasy narciarskie w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym nadal są zamknięte. Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, zmienne. Śnieg miejscami jest wywiany do lodu, miejscami potworzyły się zaspy. Na szlaku narciarskim z Kuźnic na Nosalową Przełecz i na Myślenickie Turnie wystają kamienie.

Warunki pogodowe

Piątek, 30 grudnia

Od rana słonecznie, bezchmurnie (spodziewany łączny czas nasłonecznienia 7 godzin, zachmurzenie do 20% nieba). Synoptycy nie zapowiadają wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1036 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie -3 st. C. W strefie wierzchołków gór -9 st. C. Zachód słońca 15.50. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 31 grudnia

Ostatni dzień roku także słoneczny, niemal bezchmurny (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin, zachmurzenie do 20% nieba) bez opadów deszczy czy śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie: 1028 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 15.51. Termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 1 stycznia

Pierwszy dzień roku nadal słoneczny i niemal bezchmurny (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 2 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -5 st. C. Zachód słońca 15.52. Termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 30.12.2016 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje i śledź zmiany na stronie TOPR. Szczęśliwego Nowego Roku!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować