Warunki w Tatrach na długi weekend świąteczny

piątek, 23 grudzień 2016 09:23

Choć wiele osób zdecydowało się spędzić święta Bożego Narodzenia w Zakopanem i w Tatrach, pogoda nie będzie sprzyjać – od soboty bardzo silny wiatr z opadami śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś przedświąteczny piątek, 23 grudnia. Słońce wstało nad Tarami o godzinie 7.33 i zmieni wartę z księżycem o 15.45. Na niebie niemal nie ma chmur, Ci, którzy wyruszyli dzisiaj na szlak na pewno będą zadowoleni. Pogoda będzie stopniowo ulegać załamaniu – od soboty spodziewamy się znacznego pogorszenia warunków pogodowych.

W Tatrach panuje zima, ale na wystawach południowych i w niższych partiach śniegu jest niewiele. Nie dajmy się zwieść pozorom, w żlebach i formacjach wklęsłych zalegają poduchy, w których zagrożenie lawinowe jest bardzo realne, a śniegu tyle, że można „utopić się” co najmniej po kolana. Wyjście w wyższe partie gór wymaga doświadczenia, wiedzy lawinowej i użycia sprzętu zimowego. Uwaga, wchodzenie na zamarzniętą taflę stawów jest nadal niebezpieczne! Jeżeli wybierasz się w góry, pamiętaj że dzień jest teraz krótki. Zaplanuj trasę tak, żeby zdążyć wrócić przed zmierzchem a do plecaka zawsze zabieraj czołówkę i zapasowe baterie.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie (23.12.2016 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego (www.lawiny.topr.pl). Jak czytamy w komunikacie TOPR: stan zagrożenie nie powinno ulec zmianie w najbliższej dobie. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach, w bardzo stromym lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Na ogół występują dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. Uwaga, wybierając się w góry codziennie śledź aktualny stopień zagrożenia lawinowego – w sobotę/niedzielę, przy silnym wietrze i opadach śniegu najpewniej warunki ulegną pogorszeniu.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują typowo zimowe warunki. W części reglowej szlaki i drogi prowadzące do schronisk są dobrze przetarte, miejscami występują oblodzenia. Powyżej górnej granicy lasu warunki są trudne, szlaki są słabo przetarte lub założone są na nich pojedyncze ślady. Szlaki w tej części Tatr twarde i mocno oblodzone, a w partiach graniowych w wielu miejscach wywiane są do lodu i kamieni. Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w okresie zimowym jest wytyczone tzw. "zimowe obejście" za Kopą. TPN informuje, że na Drodze pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną za Bramką, powyżej osiedla Mraźnica jest poważnie uszkodzony mostek, przejście może być niebezpieczne. Dodatkowo przypominamy, że na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej. Prosimy w tych miejscach o stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia schronisk, szlaków pieszych i narciarskich

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte są 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Powyżej górnej granicy lasu, śnieg miejscami jest wywiany do gruntu i brak jest warunków do uprawiania turystyki narciarskiej. Na niżej położonych szlakach narciarskich wystają pojedyncze kamienie. Trasy narciarskie w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym nadal są zamknięte. Szlak narciarski z Kuźnic do Nosalowej Przełęczy jest zamknięty z powodu prowadzonych prac leśnych. Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia. (źródło: www.tpn.pl/zwiedzaj).

Warunki pogodowe

Piątek, 23 grudnia

Od rana słonecznie (spodziewany łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin), zachmurzenie 20-30% nieba, z biegiem dnia zacznie narastać. Synoptycy nie prognozują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. Ciśnienie: 1032 hPa, będzie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -6 st. C. Zachód słońca: 15.45, termika: mroźno i sucho.

Sobota, 24 grudnia

Od soboty warunki pogodowe zaczną się pogarszać. W ciągu dnia zachmurzenie duże z rozpogodzeniami (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin, zachmurzenie do 90% nieba, narastające od umiarkowanego). Od południa spodziewamy się nieznacznych opadów śniegu (suma op. atm. 0.6 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie 1025 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 0 st. C. Na 2000 m n.p.m. -7 st. C. Zachód słońca 15.45. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 25 grudnia

Świąteczna niedziela będzie pochmurna, wietrzna i z opadami śniegu (łączny czas nasłonecznienia około 1 godziny; zachmurzenie do 100% nieba). Spodziewamy się intensywnych opadów śniegu (suma opadów zwiększy nową warstwę o około 30 cm). Uwaga, nadciąga silny wiatr, w porywach 100 km/h. Ciśnienie 1021 Pa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie -1. st. C. W strefie wierzchołków gór -9 st. C. Temperatura odczuwalna znacznie niższa! Zachód słońca 15.46. Termika: mroźno i mokro.

Poniedziałek, 26 grudnia

Świąteczny poniedziałek nadal z dużym zachmurzeniem, nieznaczne rozpogodzenia (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin; zachmurzenie zmienne, do 100% nieba). W ciągu dnia spodziewamy się opadów śniegu (suma op. atm. 0.6 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr nadal silny, do 90 km/h. Ciśnienie 1021 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. W strefie wierzchołków gór -4 st. C. Temperatura odczuwalna znacznie niższa! Zachód słońca: 15.47; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 23.12.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych danych. Wesołych Świąt!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl (obraz z kamery)

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować