Warunki w Tatrach 16-18 grudnia

piątek, 16 grudzień 2016 12:09

Przed nami mroźny weekend pełen przejaśnień, pogoda zachęca do wyjścia w góry. Poruszanie się w wyższych partiach Tatr wymaga doświadczenia zimowego i wiedzy z zakresu lawinoznawstwa.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, połowa miesiąca grudnia. Co prawda Święta Bożego Narodzenia dopiero za tydzień, ale w Tatrach już dziś czuć ich atmosferę – a wszystko to za sprawą białego puchu który nie tylko otula nasze góry, ale też podhalańskie miejscowości tworząc wymarzoną atmosferę okresu około świątecznego.

Słońce wstało dzisiaj nad Tatrami o godzinie 7.29. Światło dzienne nie będzie nam długo towarzyszyć. Zachód słońca już o 15.42 – pamiętajmy o tym planując wyjście w góry. Czołówka w plecaku obowiązkowa. Uwaga, wchodzenie na zamarzniętą taflę stawów nadal nie jest bezpieczne!

Najbliższe dni przyniosą słoneczną aurę z lokalnym zachmurzeniem. W niedzielę przełom pogodowy – od południa powoli zaczną gromadzić się chmury, które przed kilka kolejnych dni będą serwować nam opady śniegu.

Zagrożenie lawinowe

Zgodnie z komunikatem lawinowym TOPR (www.torp.pl) obowiązującym w dniu 16 grudnia, obecnie dla polskiej części Tatr ogłoszono drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego od 1500 m n.p.m., z tendencją malejącą. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Szczególnie niebezpieczne są wystawy południowe i zachodnie.

W informacjach dodatkowych opracowanych przez Piotra Konopkę (tamże) czytamy: „Ostatni opad spadł na cienką warstwę szreni. Spowodował zamaskowanie depozytów przewianego i sprasowanego śniegu z dni poprzednich. Wiatr z kierunków północnych przeniósł część opadu na wystawy NW - W - SW - S – SE”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (http://tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panuje pełnia zimy, wszystkie szlaki zasypane są warstwą świeżego śniegu. Dobrze przetarte są szlaki i drogi prowadzące do schronisk, pozostałe szlaki nie są przetarte lub założone są na nich pojedyncze ślady. W wyższych partiach Tatr warunki są trudne, szlaki w wielu miejscach są wywiane do lodu i kamieni, a miejscami potworzyły się zaspy. Do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich w okresie zimowym jest wytyczone tzw. "zimowe obejście" za Kopą. Na Drodze pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną za Bramką, powyżej osiedla Mraźnica jest poważnie uszkodzony mostek, przejście może być niebezpieczne. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne, między innymi w Dolinie Chochołowskiej. Prosimy w tych miejscach o stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków i schronisk

Jak informuje komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego, Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte zostają 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Uwaga, Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia, a na Kalatówkach do 15 grudnia.

Powyżej górnej granicy lasu, śnieg miejscami jest wywiany do gruntu i brak jest warunków do uprawiania turystyki narciarskiej. Trasy narciarskie w kotle Gąsienicowym i Goryczkowym nadal są zamknięte. Szlak narciarski z Kuźnic do Nosalowej Przełęczy jest zamknięty z powodu prowadzonych tam prac leśnych.

Warunki pogodowe

Piątek, 16 grudnia

Od rana w Tatrach piękne, bezchmurne niebo. Taki stan będzie się utrzymywał aż do późnego popołudnia (zachmurzenie do 15% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Synoptycy nie prognozują wystąpienia opadów atmosferycznych. Siła wiatru o zmiennym kierunku w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie 1033 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór -8 st. C. Zachód słońca 15.42; termika: mroźno i sucho.

Sobota, 17 grudnia

Kolejny dzień weekendu nadal słoneczny, z lokalnym zachmurzeniem (łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin, zachmurzenie lokalnie do 30% nieba). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1032 hPa, nadal będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 1 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -7 st. C. Zachód słońca: 15.42; termika: mroźno i sucho.

Niedziela, 18 grudnia

Ostatni dzień weekendu przyniesie niekorzystną zmianę. Od rana będzie mglisto, w ciągu dnia zachmurzenie wzrośnie do 50% nieba, lokalnie do 70 %. Łączny czas nasłonecznienia: do 4 godzin. Po południu spodziewamy się przelotnych opadów śniegu (0.2 mm/12 h), które nasilą się w nocy. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1033 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -1 st. C. W strefie wierzchołków gór do -10 st. C. Zachód słońca: 15.42; termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 16.12.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik (zdjęcie archiwalne)

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować