Warunki w Tatrach 9-11 grudnia

piątek, 09 grudzień 2016 12:20

W Tatrach nadal utrzymuje się zima. Chociaż w ostatnich dniach z powodu dodatnich temperatur - wysokość pokrywy śnieżnej znacznie się zmniejszyła, nadal planując wycieczkę w góry, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu się.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziewiąty dzień grudnia. Wielkimi krokami zbliża się najkrótszy dzień w roku. Dziś słońce wzeszło o 7:23, a zajdzie o 15:41. Dzień trwa nieco ponad 8 godzin, dlatego trzeba pamiętać o spakowaniu do plecaka czołówki lub latarki, koniecznie z zapasowymi bateriami. Weekend zapowiada się stabilny pogodowo, z wyjątkiem niedzieli, kiedy spadnie śnieg. Załamanie pogody nastąpi dopiero nocą z niedzieli na poniedziałek. Stopień zagrożenia lawinowego pozwala na wycieczki w góry z zachowaniem należytej ostrożności i z użyciem sprzętu. Należy go jednak kontrolować, gdyż może rosnąć.

Warunki lawinowe

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi przez TOPR w Tatrach panuje aktualnie 2 (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego, co oznacza że na ogół pokrywa śnieżna jest stabilnie związana, nie należy spodziewać się samoistnego schodzenia lawin. Poruszanie się po szlaku jest możliwe, wymaga jednak zdolności oceny miejscowego zagrożenia lawinowego, ostrożności zwłaszcza o stokach o stromym nachyleniu oraz posiadania lawinowego ABC. Na wysokości do 1700 m n.p.m. jest 1 stopień zagrożenia lawinowego, dlatego niższe szczyty Tatr dla osób z odpowiednim przygotowaniem nie powinny nastręczać trudności. Podana jest również informacja, że stopień zagrożenia lawinowego może ulec zmianie i rosnąć, dlatego przed wyjściem w góry trzeba na bieżąco śledzić informacje o warunkach lawinowych. Należy pamiętać o zamknięciu wybranych szlaków na zimę (o czym była mowa przed tygodniem).

Warunki na szlakach

Wszystkie szlaki dolinne i dojścia do schronisk są przetarte, natomiast powyżej schronisk mogą okazać się zasypane śniegiem i trzeba być przygotowanym na torowanie w śniegu, co znacznie wydłuża wędrówkę oraz wyczerpuje siły. Osoby o braku doświadczenia zimowego w górach nie powinny wybierać tras nieprzetartych, ponieważ nieznajomość szlaku może być przyczyną zabłądzenia. Ze względu na dodatnią temperaturę ostatnich dni śnieg stał się ciężki i mokry. Pokrywa śnieżna jest niejednorodna: miejscami są zaspy, a gdzieniegdzie śnieg został wywiany do gruntu lub lodu. Na niektórych szlakach nadal mogą być powalone drzewa i gałęzie po ostatnim wietrze.

Utrudnienia na szlaku czekają na turystów na Drodze pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną za Bramką, gdzie powyżej osiedla Mraźnica jest poważnie uszkodzony mostek, przez co przejście może być niebezpieczne. Należy pamiętać, że w okresie zimowym do schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich wytyczone jest „zimowe obejście” za Kopą.

Zamknięcia szlaków

W okresie zimowym (1 grudnia – 15 maja) zamknięte są następujące szlaki:
- Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka
- Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz
- Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich

Jaskinia Mroźna jest zamknięta w dniach: 30 października - 25 kwietnia, a w Tatrach Słowackich wszystkie szlaki piesze powyżej schronisk są zamknięte w dniach 1 listopada – 15 czerwca.

Warunki pogodowe

Piątek, 9 grudnia

Piątek od rana wita wszystkich zachmurzeniem umiarkowanym, gdzie przez chmury nieśmiało przez cały dzień może wychylać się słońce. Czas nasłonecznienia w dziś wynosi 3 h. Ciśnienie na poziomie 1024 hPa, przez weekend będzie stopniowo się obniżać. Wiatr również umiarkowany, na poziomie dolin nie przekracza 20 km/h, a na wysokości 2000 m n.p.m. nie przekracza 40 km/h. Temperatura w rejonie tatrzańskich wierzchołków wynosi -1°C, a na poziomie dolin ok. 3°C. Zachód słońca: 15:41.

Sobota, 10 grudnia

Sobota podobna pod względem warunków do dnia poprzedniego, ciśnienie nieznacznie spadnie do 1021 hPa. Zachmurzenie umiarkowane, przez chmury będą przebijać się promienie słoneczne. Czas nasłonecznienia to 2 h. Na poziomie dolin wiatr będzie wiać z prędkością do 15 km/h a temperatura będzie wynosić do 6°C, a na wysokości szczytów do 35 km/h, a temperatura ok. -3°C. Zachód słońca: 15:41.

Niedziela, 11 grudnia

Niedziela od rana powita lekkimi opadami w niższych partiach deszczu, a w wyższych śniegu. Nie będą to duże ilości śniegu, bo tylko do 6 cm. Wiatr będzie coraz mocniejszy, nawet do 45 km/h na wysokości szczytów, z temperaturą ok. -5°C. Na poziomie dolin siła wiatru nie będzie przekraczać 15 km/h, a temperatura pozostanie dodatnia, około 2°C. Ciśnienie atmosferyczne spadnie do 1011 hPa. Zachód słońca: 15:41.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 9 grudnia 2016 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków i koniecznie śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Zofia Grefkowicz

Fot. Kamery TOPR

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować