Warunki w Tatrach 2-4 grudnia

piątek, 02 grudzień 2016 09:46

W Tatrach nadal sypie śnieg. Z powodu połączenia opadów z bardzo silnym północnym wiatrem (130 km/h) w najbliższych dniach może dojść do gwałtownego pogorszenia warunków lawinowych.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, drugi dzień grudnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 7.15, zachód będzie miał miejsce już o 15.43. Dzień jest bardzo krótki, planując wyjście w góry koniecznie trzeba mieć ze sobą źródło światła i zapasowe baterie. Obecne warunki panujące w Tatrach nie pozostawiają dużego wyboru szlaków. Do niedzieli mglisto i pochmurno z obfitymi opadami śniegu i bardzo silnym wiatrem (obecnie – piątek – porywy nawet 130 km/h). W ostatni dzień weekendu zmiana kierunku wiatru, diametralna poprawa aury. Uwaga, piękna, słoneczna pogoda nie oznacza, że warunki turystyczne są dobre. Możliwe, że do niedzieli zagrożenie lawinowe ulegnie skrajnemu pogorszeniu.

Uwaga, Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia, a na Kalatówkach do 13 grudnia.

Warunki lawinowe

Zgodnie z informacją komunikatu lawinowego TOPR (http://www.topr.pl/wwt/warunki-w-tatrach-2) obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Uwaga, w informacjach dodatkowych przygotowanych przez Jana Gąsienica Roj (tamże) czytamy: „Prognozowane , na rejon Tatr obfite opady śniegu z wiatrem powyżej 100 km/h, może spowodować skrajne pogorszenie się warunków”. Należy śledzić zmiany komunikatu lawinowego i pomimo poprawy pogody brać pod uwagę pogarszające się warunki śniegowe.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego przygotowanego przez TPN (http://tpn.pl/zwiedzaj): obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Szlaki znajdują się pod grubą warstwą śniegu i w wielu miejscach potworzyły się zaspy. Przejścia są nieprzetarte, a torowanie w głębokim śniegu znacznie utrudnia i wydłuża wędrówkę. Dodatkowo w górach wieje silny, porywisty wiatr i na szlakach, w wielu miejscach leżą powalone drzewa i gałęzie, które są sukcesywnie usuwane. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr niezbędne jest doświadczenie górskie, posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Wciąż padający śnieg i wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, ograniczają widzialność i utrudniają orientacje w terenie, co może być przyczyna pobłądzeń. Niewielkie utrudnienia ze względu na remont szlaku przy spotkamy także przy wylocie z Doliny Małej Łąki. Na Drodze pod Reglami pomiędzy Doliną Strążyską a Doliną za Bramką, powyżej osiedla Mraźnica jest poważnie uszkodzony mostek, przejście może być niebezpieczne.

Zamknięcia szlaków

Od 1 grudnia do 15 maja, ze względu na ochronę przyrody zamknięte zostają 3 szlaki turystyczne na następujących odcinkach: Dolina Tomanowa - Chuda Przełączka; Przełęcz w Grzybowcu - Wyżnia Kondracka Przełęcz; Morskie Oko - Świstówka Roztocka - Dolina Pięciu Stawów Polskich. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 2 grudnia

Od rana pochmurno i mglisto (zachmurzenie 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). W ciągu dzisiejsze doby w Tatrach może przybyć świeża, koło 30 cm warstwa śniegu. Opady śniegu w połączeniu z huraganowym, północnym wiatrem (w porywach do 130 km/h) powodują zamiecie śnieżne. Ciśnienie 1011 hPa, będzie gwałtownie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie -4 st. C. W strefie wierzchołków gór -12 st. C. Uwaga, temperatura odczuwalna skrajnie niższa (nawet -26 st. C)! Zachód słońca: 15.43; termika: mroźno i mokro.

Sobota, 3 grudnia

Pogoda zacznie powoli się poprawiać. Nadal pochmurno i mglisto (zachmurzenie 80-100% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). W ciągu dnia przelotne opady śniegu (suma około 10 cm). Północny wiatr powoli będzie się uspakajał, w porywach osiągając już „jedyne” 60-70 km/h. Ciśnienie 1024 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie -5 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -13 st. C (odczuwalna -26 st. C.). Zachód słońca: 15.43; termika: mroźno i mokro.

Niedzielna, 4 grudnia

Diametralna zmiana pogody – zapowiada się dzień z dużą ilością przejaśnień (zachmurzenie do 50% nieba; łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiatr zmieni kierunek – będzie wiać z południa, w porywach osiągając maksymalnie siłę 35 km/h. Ciśnienie: 1029 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie -5 st. C. W strefie wierzchołków gór -15 st. C (odczuwalna -20 st. C.). Zachód słońca 15.42; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 2 grudnia 2016 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków i koniecznie śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować