Warunki w Tatrach 25-27 listopada

piątek, 25 listopad 2016 11:51

Mamy przed sobą prawdopodobnie ostatni weekend w tym roku, który w Tatrach bardziej przypomina jesień, niż zimę. Od niedzieli znaczny spadek temperatury i ponowne opady śniegu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty piąty dzień listopada. Pora roku daje nam coraz mniej czasu na wędrówki górskie w świetle dnia (wschód słońca 7.05, zachód 15.48). Pamiętajmy żeby obowiązkowo mieć ze sobą źródło światła i dodatkowe baterie.

Najbardziej sprzyjającym dniem na wyjście w góry jest zdecydowanie sobota. W niedzielę od godzin południowych wiatr zacznie się wzmagać (w poniedziałek około 100 km/h), widoczność zmniejszać, pojawi się również śnieg.

Warunki na szlakach

Wiatr halny który w ciągu ostatniego tygodnia królował w górach doprowadził do ponownej metamorfozy warunków na bardziej jesienne, niż zimowe. Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują trudne warunki. W części reglowej szlaki są mokre i miejscami błotniste. Szczególnie dużo błota jest w miejscach, gdzie trwają prace leśne i wywóz drewna (np. w Dol. Starorobociańskiej, Lejowej, na dolnym odcinku szlaku z Kuźnic na Kasprowy Wierch).

W wyższych partiach Tatr, od ok.1900 m n.p.m. na szlakach miejscami leżą płaty śniegu, a w żlebach i miejscach zacienionych szlaki w znacznej części pokryte śniegiem, który może być twardy i zmrożony. Dodatkowym utrudnieniem jest pojawiająca się rano i po południu mgła, która w znacznym stopniu ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr Wysokich niezbędne jest doświadczenie górskie oraz posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie w polskiej części Tatr (25.11.2016) na wysokości powyżej 1200 m n.p.m. obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego (http://www.topr.pl/wwt/warunki-w-tatrach-2). Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych.

W informacjach dodatkowych rozwijających komunikat lawinowy Mieczysław Ziach pisze (tamże): „Zagrożenie lawinowe występuje powyżej 2200m w sektorach N, przy przekraczaniu formacji wklęsłych i pól śnieżnych w tych sektorach należy zwracać szczególną uwagę na tzw. poduszki z nawianym śniegiem”.

Zamknięcia szlaków i schronisk

Jak informuje komunikat turystyczny TPN, od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia nie jest dostępna dla ruchu turystycznego. W Tatrach Słowackich szlaki powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Schronisko na Hali Kondratowej nie funkcjonuje do 26 grudnia, a na Kalatówkach do 13 grudnia.

Dodatkowo, z powodu zagrożenia przez mocno nachylone nad szlakiem drzewa, trzeci skrót na szlaku do Morskiego Oka jest zamknięty, a wycieczkę na tym odcinku należy kontynuować drogą asfaltową.

Warunki pogodowe

Piątek, 25 listopada

Dziś w Tatrach mglisty, pochmurny dzień z małą ilością przejaśnień (zachmurzenie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). W ciągu całego dnia może przelotnie spaść deszcz, w wyższych partiach gór śnieg (suma opadów atmosferycznych nie przekroczy 0.2 mm/12 h). Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie (Kasprowy Wierch): 1020 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Temperatura odczuwalna około -2 st. C. Zachód słońca: 15.48. Termika: zimno i mokro.

Sobota, 26 listopada

Kolejny dzień weekendu w pierwszej połowie z zachmurzeniem umiarkowanym (40-50% nieba) po godzinie 13.00 pojawią się podchodzące mgły, zachmurzenie zacznie wzrastać. Łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin. W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie zaczyna spadać: 1016 hPa. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 8 st. C. W strefie wierzchołków gór 1 st. C. Temperatura odczuwalna około -4 st. C. Zachód słońca: 15.47. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 27 listopada

Ostatni dzień weekendu rozpoczyna serię diametralnej zmiany warunków. Do godziny 12.00 spodziewamy się przejaśnień (zachmurzenie ok. 70% nieba, narastające po południu do 100%; łączny czas nasłonecznienia 2 godziny). Spodziewamy się opadów śniegu, występujących przelotnie w ciągu całego dnia (suma opadów atmosferycznych do 1 mm/12 h). Wiatr powoli zacznie zmieniać kierunek, z zachodniego na północny. W porywach może osiągać 55 km/h. Ciśnienie 1010 Pa, zacznie rosnąć. Uwaga, zrobi się mroźno. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 0 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -7 st. C. Temperatura odczuwalna około -13 st. C. Zachód słońca 15.45. Termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 25.11.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualny stopień zagrożenia i jak najnowsze aktualizacje synoptyków. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować