Warunki w Tatrach 18-20 listopada

piątek, 18 listopad 2016 09:02

Nadchodzi weekend pod znakiem halnego. Choć stała prędkość wiatru szacowana jest na 40-70 km/h, porywy mogą osiągać nawet 130 km/h! Poprawa pogody przewidywana jest na początek tygodnia.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, osiemnasty dzień listopada. Połowa miesiąca już za nami. Powoli przyzwyczajamy się do małej ilości światła i krótkiego dnia. Informacja dla ciekawskich – niedźwiedzie jeszcze nie zapadły w sen zimowy.

Dzisiejszy wschód miał miejsce o godzinie 6.55, słońce zajdzie o 15.54. W najbliższych dniach w Tatrach spodziewamy się odwilży i bardzo silnego wiatru (wydano ostrzeżenie że będzie przekraczać 100 km/h), co nie wpłynie korzystnie na warunki lawinowe. W sobotę możliwe również okresowe opady deszczu ze śniegiem. Wraz z biegiem dnia obniżać się będzie również pułap chmur, co może powodować trudności orientacyjne. Względnej poprawy tatrzańskiej aury spodziewamy się już na początku tygodnia.

Uwaga! Schronisko na Hali Kondratowej jest zamknięte do 26 grudnia, a na Kalatówkach do 13 grudnia.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie (piątek, 18 listopada) dla polskiej części Tatr TOPR ogłosiło drugi (umiarkowany) stopień zagrożenia lawinowego na wysokości powyżej 1800 m n.p.m. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych. W komunikacie lawinowym TOPR dodatkowo czytamy (www.topr.pl; Andrzej Maciata): „W związku z ociepleniem oraz silnym wiatrem warunki niekorzystne. Na starym twardym śniegu zalega świeża, mokra warstwa. Za szczególnie niebezpieczne należy uznać wszystkie formacje wklęsłe z nagromadzonym śniegiem pod ścianami i w rejonie grani”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach leży mokry, grząski śnieg, pod którym występują oblodzenia. Mgła i opady mokrego śniegu lub deszczu utrudniają orientację w terenie. W wyższych partiach Tatr przebieg szlaków pod śniegiem może być niewidoczny. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr Wysokich niezbędne jest doświadczenie górskie oraz posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan) i umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

Zamknięcia szlaków

Jak czytamy w komunikacie turystycznym TPN, od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Wszystkie nartostrady, trasy i szlaki narciarskie równuież nien funkcjonują.

Warunki pogodowe

Dziś w Tatrach zachmurzenie duże (narastające do 100% nieba) z niewielkimi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Po południu i wieczorem spodziewamy się opadów deszczu ze śniegiem, którym towarzyszyć będzie wiatr halny. Uwaga, porywy mogą osiągać ponad 100 km/h, taka sytuacja będzie trwać do niedzieli, apogeum wstępnie przewiduje się na popołudnie w piątek i sobotę. Stała prędkość południowego wiatru może wynosić 40-70 m/h. Ciśnienie 1013 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 5 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca: 15.42; termika: zimno i mokro.

Sobota, 19 listopada

Kolejny dzień weekendu pod znakiem halnego. Zachmurzenie zmienne, narastające do 100% nieba z niewielkimi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). W ciągu dnia mogą wystąpić przelotne opady deszczu ze śniegiem. Południowy wiatr osiągać będzie 70 km/h, w porywach ponad 100 km/h. Ciśnienie: 1013 hPa, będzie rosnąć. Wraz z halnym nadciąga odwilż. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 9 st. C. W strefie wierzchołków gór 1 st. C. na plusie. Zachód słońca 15.53; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 20 listopada

Ostatni dzień weekendu przyniesie więcej przejaśnień (3 godziny nasłonecznienia, zachmurzenie do 90% nieba). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Południowy wiatr, choć nadal silny (50-60 km/h) z biegiem dnia powinien powoli się stabilizować. Ciśnienie: 1016 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura w strefie pięter reglowych wyniesie aż 9 st. C. W strefie wierzchołków gór około 0 st. C. Zachód słońca 15.52; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 18.11.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane i śledź zmiany stopnia zagrożenia lawinowego.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować