Warunki w Tatrach na długi weekend listopadowy

piątek, 11 listopad 2016 10:18

Chciałoby się zamówić na długi weekend pogodę doskonałą. Niestety, tatrzańska aura jest kapryśna i niezależna. W najbliższych dniach będzie przeważać zachmurzenie, pojawią się opady śniegu i silny wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek 11 listopada, Narodowe Święto Niepodległości. Korzystając z dni wolnych od pracy, część osób wybrała się w nasze polskie góry wysokie. Słońce wstało dziś nad Tatrami o godzinie 6.44. Dzień nie trwa długo. Wędrówki należy planować adekwatnie do czasu zachodu słońca, który dziś będzie miał miejsce już o 16.03.

W najbliższych dniach w Tatrach będzie przeważać zachmurzenie. Niski pułap chmur może utrudniać orientację w terenie. Spodziewamy się lokalnych przejaśnień, opadów śniegu i od soboty silnego wiatru. Na początku przyszłego tygodnia synoptycy zapowiadają poprawę pogody.

Zagrożenie lawinowe

Na chwilę obecną (11.11.2016 r.) w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego od wysokości około 1800 m n.p.m. na wszystkich wystawach górskich. Jak czytamy w komunikacie lawinowy TOPR (www.topr.pl): Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Na ogół dogodne warunki dla wędrówek. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. W informacjach dodatkowych przygotowanych przez Macieja Pawlikowskiego uszczegółowiono warunki: „Na twardym podłożu leży od kilku do parudziesięciu centymetrów świeżego śniegu z opadu w minionych dniach. Zachować ostrożność w miejscach gdzie śnieg jest nawiany, w żlebach , depresjach , formacjach wklęsłych , pod ścianami. Lokalnie na szlakach występuje oblodzenie”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują warunki zimowe, w wyższych partiach gór trudne. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr Wysokich niezbędne jest doświadczenie górskie oraz posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.

W części reglowej szlaki miejscami są oblodzone, można na nich spotkać powalone drzewa, które będą usunięte w najbliższych dniach. Ponad granicą lasu miejsca oblodzone przykryte są kilkunastocentymetrową warstwą śniegu. Wieje silny, porywisty wiatr, który może utrudniać poruszanie się.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy w tych miejscach o ostrożność i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte. Wszystkie nartostrady, trasy i szlaki narciarskie są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 11 listopada

Początek dnia słoneczny, zachmurzenie zacznie jednak narastać do 90% nieba (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Niski pułap chmur będzie utrudniać orientacje w terenie. Po południu mogą pojawić się opady śniegu (suma opadów do 2 mm/12 h). Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie 1015 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 2 st. C. W strefie wierzchołków gór -5 st. C. Zachód słońca 16.03; termika: mroźno i mokro.

Sobota, 12 listopada

Kolejny dzień długiego weekendu z niewielkimi rozpogodzeniami i zachmurzeniem dużym (do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 1 godziny). W ciągu całego dnia będą występować opady śniegu, spodziewamy się że świeża warstwa może wzrosnąć nawet o ponad 20 cm. Wiejący z północy wiatr będzie się wzmagać, w porywach osiągając około 50 km/h – w nocy z soboty na niedzielę nawet 100 km/h. Ciśnienie 1018 hPa, będzie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie -1 st. C. Wysoko w górach nawet -8 st. C. Zachód słońca 16.02; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 13 listopada

Ostatni dzień weekendu ze względu na silny wiatr z zachmurzenie zmiennym i przejaśnieniami (zachmurzenie około 60-90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Synoptycy zapowiadają przelotne opady śniegu. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać nawet 100 km/h. Ciśnienie 1028 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie -6 st. C. W strefie wierzchołków gór nawet -15 st. C. Zachód słońca o godzinie 16.00; termika mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 11 listopada 2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj aktualizacje tych informacji. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować