Warunki w Tatrach 4-6 listopada

piątek, 04 listopad 2016 07:57

Początek listopada przywita nas pogodą w kratkę. W Tatrach pod świeżą warstwą śniegu występują liczne oblodzenia. Uważajcie, to bardzo zdradliwe warunki. W dodatku znów nadciąga silny wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czwarty dzień listopada. Wschód słońca miał miejsce o 6.33, ciemno zrobi się już po 16.13. Po zmianie czasu zmierzch nadchodzi bardzo szybko, nie dajcie zaskoczyć się temu naturalnemu obrotowi sprawy, wyjścia na szlak planujcie odpowiednio do waszych umiejętności, doświadczenia i panujących warunków. Koniecznie z czołówką w plecaku.

W najbliższych dniach czeka nas pogoda w kratkę. Najbardziej korzystny do wyjścia w góry będzie zdecydowanie piątek. Kolejne doby przyniosą narastające zachmurzenie, od soboty spodziewamy się wiatru którego siła może dochodzić do 100 km/h. W niedzielę dodatkowo wystąpią przejściowe opady deszczu i śniegu.

Uwaga kierowcy, jak czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego: związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Zagrożenie lawinowe

Na chwilę obecną (piątek, 04.11.2016 r.) w polskiej części Tatr ogłoszono pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego, występującego od wysokości 1800 m n.p.m. Oznacza to, że pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. Szczególną ostrożność należy zachować na stokach ekstremalnych i bardzo stromych. W informacjach dodatkowych przygotowanych przez Andrzeja Maciatę (TOPR, www.topr.pl) czytamy uzupełnienie komunikatu: W rejonie grani w skutek silnego wiatru wiele depozytów śnieżnych.

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj) obecnie w Tatrach panują niekorzystne warunki do uprawiania turystyki. Na szlakach spotkamy warstwę świeżego śniegu, pod którym występują oblodzenia. W partiach reglowych szlaki nadal są mokre, śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, na Ścieżce nad Reglami między Dolina Lejową, a Dol.Chochołowską, na szlaku prowadzącym na Bobrowiecką Przełęcz, w Dolinie Olczyskiej i na dolnym odcinku zielonego szlaku prowadzącego z Kuźnic na Kasprowy Wierch. Dodatkowym utrudnieniem w wyższych partiach jest padający śnieg oraz mgła, które w znacznym stopniu ograniczają widzialność i utrudniają orientację w terenie oraz niskie temperatury. Poruszanie się po szlakach w wyższych rejonach gór wymaga dużego doświadczenia.

Zamknięcia szlaków

Uwaga, jak czytamy w komunikacie turystycznym TPN, 4 listopada (piątek) w Dolinie Kościeliskiej zamknięty będzie szlak turystyczny pomiędzy odejściem szlaku na Polanę Stoły, a Polaną Pisanej. Zamknięcie spowodowane jest prowadzonymi w tym rejonie pracami, które mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa na szlaku. Krótkotrwałych utrudnień należy spodziewać się również na innych odcinkach tego szlaku. W zależności od rozmiaru ww. prac szlak może być zamknięty na kilka godzin lub na cały dzień. Zalecamy na ten dzień zaplanowanie wycieczki w inny rejon Tatr. Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna od 30 października do 25 kwietnia jest zamknięta. W Tatrach Słowackich szlaki turystyczne powyżej schronisk od 1 listopada do 15 czerwca są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 4 listopada

Piątek to najbardziej korzystny dzień na wyjście w góry. Od rana pogoda rozpieszcza (zachmurzenie małe, do 30% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 5 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach będzie osiągać około 25 km/h. Ciśnienie 1021 hPa, będzie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Zachód słońca: 16.33. Termika mroźno i sucho.

Sobota, 5 listopada

Kolejny dzień weekendu z zachmurzeniem narastającym do 90% nieba i nielicznymi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin). Według synoptyków możemy spodziewać się przelotnych opadów śniegu (suma opadów atmosferycznych około 0.3 mm/ 12 h). Uwaga, z biegiem dnia południowo zachodni wiatr zacznie się wzmagać, w porywach może osiągać nawet 100 km/h. Ciśnienie 1010 hPa, nadal będzie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 6 st. C. Na 2000 m n.p.m. -2 st. C. Zachód słońca 16.11. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 6 listopada

Ostatni dzień weekendu bez widoków na słoneczną pogodę. Zachmurzenie osiągnie nawet 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin. W ciągu dnia przybędzie świeża warstwa śniegu, około 26 cm. W niższych partiach gór spodziewamy się deszczu. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr nadal będzie silny, w porywach może osiągać około 60 km/h. Ciśnienie 1000 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 7 st. C. W strefie wierzchołków gór -1 st. C. Zachód słońca 16.10; termika zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 4 listopada 2016, wybierając się w górach zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować