Warunki w Tatrach 28-30 października

piątek, 28 październik 2016 11:43

Czeka nas przewrotny, jesienny weekend. Temperatura i ciśnienie zaczną spadać, pojawią się opady śniegu i deszczu ze śniegiem. Uwaga na bardzo silny wiatr!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty ósmy dzień października. Słońce wstało o godzinie 7.22 i nie dając nam zbyt wiele czasu na długą wędrówkę, jak zwykle o tej porze roku, zajdzie już o 17.25 (czołówka w plecaku i zapasowe baterie). Szkoda, bo piątkowa aura jest obiecująca i warto ją wykorzystać – dziś jest najlepszy dzień na wyjście w góry. Pozostała część weekendu z zachmurzeniem zmiennym, opadami i bardzo silnym wiatrem.

Jak czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego, obecnie na terenie Parku trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność, o nie dotykanie świeżo namalowanych znaków, przed wyschnięciem mogą one łatwo ulec zniszczeniu – nie wspominając już tym że można też ubrudzić się farbą.

Uwaga kierowcy: w związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Zagrożenie lawinowe

Na chwilę obecną (28.10.2016 r.) TOPR zawiesił ogłaszanie stopnia lawinowego w Tatrach. W komunikacie lawinowym (Edward Lichota, www.topr.pl) czytamy: „(...)Do czasu wystąpienia zagrożenia lawinowego TOPR nie ogłasza komunikatów lawinowych. W chwili obecnej śnieg występuje powyżej 1900m npm, jest bardzo twardy a w wielu miejscach szlaki są zalodzone. Warunki do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr - bardzo trudne, wymagające dużego doświadczenia”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją TPN (www.tpn.pl/zwiedzaj), obecnie w Tatrach panują trudne warunki. Poruszanie się po szlakach w wyższych partiach gór wymaga dużego doświadczenia. Szlaki po mroźnej nocy są oblodzone a powyżej ok. 2000 m n.p.m. leży na nich śnieg. W części reglowej i na odcinkach leśnych z upływem dnia mogą być one mokre, śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota i utrudnienia ze względu na prace leśne są na szlakach: na czarnym w Dolinie Starorobociańskiej, na zejściu ze Ścieżki Nad Reglami do Doliny Chochołowskiej, na żółtym szlaku prowadzącym na Grzesia, w Dolinie Olczyskiej, na dolnym odcinku zielonego szlaku prowadzącego z Kuźnic na Kasprowy Wierch i na żółtym wiodącym przez Przełęcz Krzyżne. Prosimy o rozwagę i zachowanie ostrożności. Dodatkowo na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.

Zamknięcia szlaków

TPN przypomina, że Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Zamknięte są również wszystkie nartostrady, trasy i szlaki narciarskie.

Warunki pogodowe

Piątek, 28 października

Od rana niebo niemal bezchmurne, w ciągu dnia zachmurzenie może narastać (około 20% nieba). Dziś w Tatrach dużo słońca (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 35 km/h, wieczorem zacznie się wzmagać. Ciśnienie: 1031 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 8 st. C. W strefie wierzchołków gór 1 st. C. Zachód słońca: 17.25. Termika: zimno i sucho.

Sobota, 29 października

Sobota z zachmurzeniem zmiennym, lokalnie do 90% nieba, z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin. W ciągu dnia przelotne opady deszczu, wysoko w górach śniegu (do 1.5 mm/12 h). Uwaga na silny, zachodni wiatr! W porywach może osiągać 100 km/h i więcej. Ciśnienie 1026 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 4 st. C. W strefie wierzchołków gór (około 2000 m n.p.m.) -4 st. C. Zachód słońca 17.23. Termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 30 października

Ostatni dzień weekendu również z zachmurzeniem zmiennym, dochodzącym do 90% nieba. Nieliczne przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Niedzielę uprzykrzą nam opady deszczu i deszczu ze śniegiem/ w wysokich partiach gór śnieg (suma opadów atmosferycznych około 3 mm/12 h). Nadal będzie mocno wiało – siła zachodniego wiatru może osiągać około 70m km/h. Ciśnienie: 1022 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 1 st. C. W strefie wierzchołków gór -7 st. C. Zachód słońca 16.20 (zmiana czasu!); termika: mroźno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 28.10.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi synoptyków.

Małgorzata Tomik

www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować