Innowacyjne Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN

wtorek, 25 październik 2016 13:55

Tatrzański Park Narodowy ponownie gościł przedstawicieli oświaty, samorządów, Parków Narodowych, Lasów Państwowych oraz przewodników tatrzańskich. Tym razem gości zaproszono z okazji zakończenia projektu „Dom Przyrody, Parku Ludzi – Przez Edukację Ekologiczną do Zrównoważonego Korzystania z Ekosystemów Tatr”, w ramach którego stworzono nowoczesną oraz innowacyjną Salę Odkryć Dziecięcych, największą w Polsce makietę Tatr oraz przebudowano salę audiowizualną i wprowadzono do oferty nowe filmy przyrodnicze, w tym niezwykle interesujący film interaktywny oraz film w technologii 3D.

Trzeba przyznać, że Centrum Edukacji Przyrodniczej w nowej odsłonie nie narzekało na brak zainteresowania. W przeciągu niecałych 4 miesięcy od momentu otwarcia pojawiło się w nim niemal 40 tys. osób. Tatrzański Park Narodowy mógł pozwolić sobie na rozbudowę i unowocześnienie istniejącego muzeum dzięki dofinansowaniu z funduszy Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

To jednak nie koniec zmian, bowiem na przyszły rok zaplanowano między innymi rozbudowę sali ekspozycyjnej. Powstaną dioramy poświęcone łąkom oraz lasom, sztuczna jaskinia, a także wirtualne sale, gdzie uczestnik wcieli się w życie tatrzańskiego niedźwiedzia czy też obejrzy Tatry z lotu ptaka. Inwestycja obejmuje również termomodernizację budynku. Szacuje się, że druga część rozbudowy sięgnie kwoty 11 mln złotych, pozyskana będzie także z funduszy EOG.

Tymczasem Tatrzański Park Narodowy zaprasza i zachęca wszystkich do odwiedzania i korzystania z tak wielu atrakcji stworzonych zarówno dla najmłodszych jak i starszych. Z pewnością każdy znajdzie tu odpowiedzi na trudne pytania przyrodnicze, a spędzony czas stanie się inspiracją do dalszego zdobywania wiedzy o Tatrach. Ze względów organizacyjnych należy zarezerwować sobie miejsce na wybrany dzień i godzinę na stronie eeagrants.tpn.pl. Centrum czynne jest przez cały tydzień od godziny 9 do 17.

Tatrzański Park Narodowy

Fot. TPN

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować