Warunki w Tatrach 21-23 października

piątek, 21 październik 2016 11:26

Nadchodzący weekend z początku deszczowy, a w wyższych partiach także śniegowy, przerodzi się w słoneczną sielankę – ale dopiero w niedzielę. Uwaga, na szlakach jest mokro i ślisko. 

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty pierwszy dzień października. Słońce obudziło Tatry o godzinie 07.11. Dzień staje się coraz krótszy, ustąpi miejsca nocy już o 17.37. Krótki czas na wędrówkę zmusza do skrupulatnego planowania wycieczek górskich. Obowiązkowo należy pakować do plecaka czołówkę.

Najbliższy weekend przyniesie typowo jesienną, tatrzańską aurę. Deszczowe zimne dni przedzieli małe okno pogodowe (niedziela-poniedziałek) i będzie nam dane zaznać trochę słońca. W wyższych partiach gór w piątek przybędzie kilka centymetrów śniegu.

Jak informuje komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego, Na terenie TPN trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność, o nie dotykanie świeżo namalowanych znaków, nie stawanie na nich, nie siadanie itp. Przed wyschnięciem szlaki mogą łatwo ulec zniszczeniu. Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Zagrożenie lawinowe

Na chwilę obecną (21.10.2016 r.) TOPR zawiesił ogłaszanie stopnia lawinowego w Tatrach. W komunikacie lawinowym (Andrzej Maciata, www.topr.pl) czytamy: „(...) Wskutek ostatniego łagodnego ocieplenia nastąpiła daleko idąca stabilizacja pokrywy śnieżnej. W górach w dalszym ciągu zalega śnieg, szczególnie w depresjach, żlebach i innych miejscach jego nagromadzenia. Podejmując wycieczki w wyższe partie Tatr należy liczyć się z możliwością poślizgnięcia”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją TPN, obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. Od wysokości 1700 m n.p.m. pada śnieg i jest ślisko. Dodatkowym utrudnieniem jest gęsta mgła, która ogranicza widoczność i utrudnia orientację w terenie. W części reglowej i na odcinkach leśnych szlaki są mokre, błotniste i śliskie. Szczególnie dużo błota jest na zejściu ze Ścieżki Nad Reglami do Doliny Chochołowskiej i na żółtym prowadzącym na Grzesia a ze względu na prowadzone prace leśne, także na dolnym odcinku zielonego szlaku prowadzącego z Kuźnic na Kasprowy Wierch i w Dolinie Starorobociańskiej. W tych miejscach przejście jest utrudnione. Prosimy o rozwagę i zachowanie ostrożności. Dodatkowo na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Wszystkie nartostrady, trasy i szlaki narciarskie są zamknięte.

Warunki pogodowe

Piątek, 21 października

Piątek pochmurny, mglisty i deszczowy (zachmurzenie 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godzin). W ciągu dnia intensywne opady deszczu, w wyższych partiach śniegu. Suma opadów atmosferycznych może osiągnąć nawet 15 mm/12 h. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać 25 km/h. Ciśnienie 1014 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 6 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. -2 st. C. Zachód słońca: 17.37; termika zimno i mokro.

Sobota, 22 października

Kolejny dzień weekendu nadal pochmurny (zachmurzenie do 90% nieba) z niewielkimi przejaśnienia (łączny czas nasłonecznienia 1 godzina). Synoptycy przewidują okresowe opady deszczu, na wyższych wysokościach śniegu. Suma opadów atmosferycznych wyniesie do 1 mm/12 h. Wiejący z zachodu wiatr w porywach będzie osiągać 10 km/h. Ciśnienie 1016 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 4 st. C. W strefie wierzchołków gór -3 st. C. Zachód słońca 17.35; termika zimno i mokro.

Niedziela, 23 października

Ostatni dzień weekendu zaskoczy nas słoneczną aurą. Od rana niebo niemal bezchmurne (zachmurzenie około 20% nieba), łączny czas nasłonecznienia 7 godzin! Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Uwaga, niektóre prognozy zapowiadają silniejsze podmuchy, sięgające około 50 km/h. Ciśnienie 1020 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 6 st. C. W strefie wierzchołków gór -2 st. C. Zachód słońca 17.34. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 21.10.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować