Warunki w Tatrach 14-16 października

piątek, 14 październik 2016 07:48

Czeka nas weekend ze zmienną, kapryśną pogodą. Piątek w dużej mierze słoneczny, od soboty przeważać będzie zachmurzenie, spodziewamy się również opadów deszczu. Temperatura dodatnia.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, czternasty dzień października. Słońce obudziło Tatry dokładnie o godzinie 7.00. Pozostanie na niebie aż do 17.51, by zmienić wartę z księżycem. Pamiętajmy że dzień jest coraz krótszy – należy to uwzględnić w planie wędrówki. W najbliższych dniach czeka nas typowo jesienna aura. W dużej mierze słoneczny piątek będzie ostatnim dniem ładnej pogody. Od soboty spodziewamy się narastającego zachmurzenia i opadów deszczu. Uwaga! Synoptycy podkreślają możliwość wystąpienia silnego wiatru.

W komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (www.tpn.pl/zwiedzaj) odnajdujemy informację, że na terenie Parku trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność i nie dotykanie świeżo namalowanych znaków. Przed wyschnięciem mogą one łatwo ulec zniszczeniu. Realizację prac zaplanowano do końca października. Będą prowadzone w zależności od pogody (w słoneczne, ciepłe dni). Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Zagrożenie lawinowe

Dla obecnych warunków (piątek 14.10.2016) TOPR ogłosił drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego od wysokości 1700 m n.p.m. Oznacza to, że Pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Nie należy spodziewać się samorzutnego schodzenia dużych lawin. Panują częściowo niekorzystne warunki. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości. Szczególnie niebezpieczne są stoki o wystawie północnej. Informacje dodatkowe do komunikatu przygotował Andrzej Maciata (www.topr.pl): „W Tatrach wskutek opadów śniegu wraz z mocnym wiatrem powstały znaczne depozyty śnieżne, szczególnie w depresjach i w pobliżu grani. W dniu jutrzejszym przewidywany jest wzrost temperatury co spowoduje zaostrzenie sytuacji lawinowej”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, obecnie w Tatrach nadal panują trudne warunki. Wyżej położone szlaki w większości nie są przetarte i mogą występować na nich zaspy, co utrudnia orientację w terenie, może także wydłużyć wędrówkę. W niższych partiach gór i na odcinkach leśnych spadł mokry śnieg. Szlaki są mokre, błotniste i śliskie. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej i Lejowej, a także w miejscach gdzie trwa zrywka i wywóz drewna. Uprasza się o rozwagę i zachowanie ostrożności.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Nadal zamknięte są wszystkie nartostrady, trasy i szlaki przeznaczone dla narciarzy.

Warunki pogodowe

Piątek, 14 października

Pierwszy dzień weekendu jest najbardziej korzystny do wyjścia w góry. Zobaczymy dziś dużo słońca (łączny czas nasłonecznienia 5 godz., zachmurzenie 20-30% nieba). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie 1022 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 6 st. C. W strefie wierzchołków gór (około 2000 m n.p.m.) -2 st. C. Zachód słońca 17.51; termika: zimno i sucho.

Sobota, 15 października

Kolejny dzień weekendu z zachmurzeniem narastającym do 90% nieba i niewielkimi przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 4 godz.). Spodziewamy się przelotnych opadów deszczu (do 1 mm/12 h). Wiejący z kierunku południowego wiatr w porywach może osiągać 60 km/h. Ciśnienie 1017 hPa, będzie ponownie rosnąć. Zrobi się cieplej. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 5 st. C. na plusie. Zachód słońca 17.49; termika zimno i mokro.

Niedziela, 16 października

Ostatni dzień weekendu przyniesie wyraźne pogorszenie pogody. Przez cały dzień zachmurzenie duże (90% nieba, łączny czas nasłonecznienia 0 godz.). Spodziewamy się również ulewnych opadów deszczu (suma opadów atmosferycznych do 8 mm/12 h). Wiejący z północy wiatr zelżeje, w porywach osiągając do 25 km/h. Ciśnienie 1021 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 9 st. C. W strefie wierzchołków gór 3 st. C. Zachód słońca 17.47; termika zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana zgodnie z danymi z godzin porannych dnia 14.10.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne informacje i śledź następujące zmiany stopnia zagrożenia lawinowego. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować