Warunki w Tatrach 7-9 października

piątek, 07 październik 2016 08:17

Tatry są zupełnie białe. Październikowy atak zimy ubrał nasze góry w zjawiskowo wyglądającą kołdrę śniegu. W niektórych miejscach zalega już 50 cm białego puchu. Uwaga! Mamy drugi stopień zagrożenia lawinowego.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, siódmy dzień października. Słońce konsekwentnie daje nam coraz mniej czasu na wędrówki w górach – wschód miał dziś miejsce o godzinie 6.50. Światło dzienne będzie nam towarzyszyć do 18.03. W Tatrach jest kompletnie biało, październikowy śnieg zdołał solidnie zasypać góry, w niektórych miejscach zalega nawet 50 cm białego puchu. Pod względem pogodowym kolejne dni przyniosą wiele przejaśnień, zachmurzenie narastające wraz z biegiem dnia i nieznaczny opad śniegu.

Jak czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), na terenie Parku wciąż trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Nie należy dotykać świeżo malowanych znaków, które przed wyschnięciem łatwo ulegają zniszczeniu. Prace realizowane będą w słoneczne, ciepłe dni do końca października. Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Zaleca się korzystanie z komunikacji publicznej. Trwa również remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Zagrożenie lawinowe

Obecnie (piątek 07.10.2016r.) zgodnie z decyzją TOPR, w Tatrach obowiązuje drugi, umiarkowany stopień zagrożenia lawinowego dla wysokości powyżej 1800 m n.p.m., bez tendencji do zmian. Zgodnie ze skalą oceny oznacza to, że pokrywa śnieżna jest umiarkowanie związana na niektórych stromych stokach, na ogół jednak jest związana dobrze. Wyzwolenie lawiny jest możliwe zwłaszcza przy dużym obciążeniu dodatkowym, przede wszystkim na stromych stokach. Poruszanie się wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego i odpowiedniego wyboru trasy szczególnie na wszystkich stromych stokach oraz na stokach średnio stromych szczególnie wskazanych pod względem wystawy i wysokości.

Informacje uszczegóławiające do komunikatu lawinowego opracował Piotr Konopka (www.topr.pl): „Opad śniegu z silnym wiatrem spowodował odłożenie sporych depozytów śniegu, zwłaszcza w formacjach wklęsłych (żleby, depresje). Na graniach utworzyły się nawisy. W tych warunkach nawet niewielki zsuw może spowodować groźny w skutkach upadek z wysokości, a zasypanie przez lawinę jest całkiem realne”.

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem TPN, obecnie w Tatrach panują złe i trudne warunki do uprawiania turystyki: wszystkie szlaki zasypane są świeżą warstwą śniegu. Wyżej położone szlaki są nieprzetarte, co może utrudniać orientację w terenie. W części reglowej i na odcinkach leśnych, padający mokry śnieg powoduje łamanie się drzew, gałęzi i konarów. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Należy zacować ostrożność.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 4 października do odwołania zamknięta jest także Jaskinia Mroźna.

Warunki pogodowe

Piątek, 7 października

Początek dnia słoneczny i bezchmurny, zachmurzenie zacznie stopniowo narastać, po południu do 90% nieba (łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin). Nie spodziewamy się dziś wystąpienia opadów atmosferycznych (dopiero w nocy z piątku na sobotę). Wiejący z północy wiatr w porywach będzie osiągać 10 km/h. Ciśnienie (Kasprowy Wierch) 1017 hPa, będzie rosnąć. Jest zimno. Na wysokości tatrzańskich dolin odczujemy dziś 2 st. C. „na plusie”. W strefie wierzchołków gór -5 st. C. Zachód słońca 18.03. Termika: mroźno i sucho.

Sobota, 8 października

Kolejny dzień weekendu bardziej pochmurny, lokalnie z krótkimi rozpogodzeniami (zachmurzenie narastające do 90% nieba; łączny czas nasłonecznienia do 2 godzin). Po południu warstwa śniegu w Tatrach może wzrosnąć o około 2 cm, w niższych partiach gór nieznaczny opad deszczu. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 2 km/h. Ciśnienie 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 3 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -4 st. C. Zachód słońca 18.01; termika: mroźno i mokro.

Niedziela, 9 października

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem umiarkowanym i rozpogodzeniami (zachmurzenie zmienne do 50% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin). Nie spodziewamy się opadów ani deszczu, ani śniegu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości partii reglowych wyniesie 6 st. C. Na około 2000 m n.p.m. -2 st. C. Zachód słońca: 17.59; termika: mroźno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 07.10.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne komunikaty. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot.www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować