Warunki w Tatrach 30 września - 2 października

piątek, 30 wrzesień 2016 11:28

Korzystajcie z pogody, warunki na szlakach są fantastyczne, a już w przyszłym tygodniu załamanie pogody i pierwsze kroki zimy w Tatrach.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, ostatni dzień września. Jesień wyraźnie rozpanoszyła się już w górach i kiedy tylko świeci słońce – jest naprawdę pięknie. Na sprzyjającą pogodę mamy szanse jeszcze do niedzieli. Przyszły tydzień przyniesie deszcz i opady śniegu.

Wschód słońca miał dziś miejsce o godzinie 6.40, zachód o 18.18. Pamiętajcie że dzień staje się coraz krótszy. Czołówka jest obowiązkowym elementem ekwipunku, należy zwracać też uwagę na długość planowanego przejścia biorąc pod uwagę coraz szybsze nadejście zmroku.

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) informuje, że na terenie Parku trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność, o nie dotykanie świeżo namalowanych znaków, nie stawanie na nich, nie siadanie itp. Przed wyschnięciem szlaki mogą łatwo ulec zniszczeniu. Można też ubrudzić się farbą. Realizację prac zaplanowano do końca października. Będą prowadzone w zależności od pogody (w słoneczne, ciepłe dni). Uwaga kierowcy, w związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, obecnie w Tatrach panują dobre warunki do uprawiania turystyki. Powyżej 2000 m n.p.m. szlaki mogą być miejscami oblodzone. Dotyczy to zwłaszcza miejsc na północnej wystawie. W miejscach gdzie trwa zrywka i wywóz drewna możliwe jest błoto i utrudnienia w przejściu szlaków. Szczególnie w Dolinie Starorobociańskiej i Olczyskiej, a także w dolnej części szlaku na Grzesia i również dolnej części zielonego szlaku na Kasprowy Wierch. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 30 września

Dziś w Tatrach piękna, jesienna, słoneczna pogoda (łączny czas nasłonecznienia do 9 , niebo w przewadze bezchmurne, lokalnie 20-30%). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 50 km/h. Ciśnienie 1016 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 19 st. C. W trefie wierzchołków gór około 10 st. C. Zachód słońca: 18.18. Termika: ciepło i sucho.

Sobota, 1 października

Kolejny dzień weekendu równie pogodny, z nieco większym zachmurzeniem – nadal liczne rozpogodzenia (łączny czas nasłonecznienia do7 godzin, zachmurzenie do 40% nieba). Sobota nie przyniesie opadów ani deszczu, ani śniegu. Porywy południowo-zachodniego wiatru mogą osiągać siłę 40 km/h. Ciśnienie 1014 hPa, nadal będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 16 st. C. Na 2000 m n.p.m. koło 8 st. C. Zachód słońca: 18.15. Termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 2 października

Ostatni dzień weekendu to przedsmak zmiany pogody. Nadal będą występować przejaśnienia, na niebie pojawi się jednak znacznie więcej chmur (łączny czas nasłonecznienia około 4 godzin, zachmurzenie narastające do 90% nieba). Po południu lokalnie może dojść do przelotnych opadów deszczu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie 1015 hPa, zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości partii reglowych wyniesie 15 st. C. W strefie wierzchołków gór tylko 5 st. C. Zachód słońca 18.14. Termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 30.09.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane. Korzystajcie z weekendu, pierwsze oddechy zimy już za pasem, w kolejnym tygodniu pierwszy „większy” opad śniegu i temperatury ujemne.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować