Warunki w Tatrach 23-25 września

piątek, 23 wrzesień 2016 11:19

W Tatrach spadł pierwszy śnieg. Jesień panoszy się w górach. Niskie temperatury oscylują wokół zera. Najbliższe dni, choć pełne przejaśnień, przyniosą również opady deszczu i śniegu.

Informacje dla osób dających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty trzeci dzień września. Dzień powoli staje się coraz krótszy – słońce wstało nad Tatrami o godzinie 6.29, opuści niebo o 18.33. Po ostatnich opadach śniegu w Tatrach utworzyła się cienka warstwa śniegu. Jest ślisko i zimno, zwłaszcza wczesnym porankiem. Trwa rykowisko jeleni, którego odgłosy turyści często mylą z „rykiem niedźwiedzia”. W najbliższych dniach czeka nas kapryśna, jesienna pogoda – liczne przejaśnienia będą przeplatane opadami deszczu i śniegu. Nadal będzie zimno.

W komunikacie Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) odnajdujemy informacje, że obecnie trwają prace odnawiania oznakowania szlaków turystycznych. Prosimy o ostrożność, o nie dotykanie świeżo namalowanych znaków, nie stawanie na nich, nie siadanie itp. Przed wyschnięciem szlaki mogą łatwo ulec zniszczeniu. Można też ubrudzić się farbą. Realizację prac zaplanowano do końca października. Będą prowadzone w zależności od pogody (w słoneczne, ciepłe dni).

Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

Warunki na szlakach

W komunikacie turystycznym TPN czytamy, że obecnie warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są trudne. W godzinach porannych, w wyższych partiach Tatr panuje minusowa temperatura. Powyżej 1900 m n.p.m. spadł śnieg i szlaki są oblodzone. W niższych partiach szlaki są mokre i śliskie, a odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, gdzie trwa zrywka drewna. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy, aby w tych miejscach stosować się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 23 września

Od rana wiele przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 6 godzin), zachmurzenie małe 20-30% nieba. W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie (pomiar stacja Kasprowy Wierch) 1024 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jaką termometry pokażą dziś na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 10 st. C. W strefie wierzchołków gór (koło 2000 m n.p.m.) 3 st. C. Zachód słońca 8.33, termika: zimno i sucho.

Sobota, 24 września

Kolejny dzień weekendu bardziej pochmurny (zachmurzenie stopniowo narastające do 90 % nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Po południu i wieczorem spadnie deszcz. Suma opadów wyniesie ok. 3 mm/12 h. Wiejący z zachodu wiatr w porywach będzie osiągać do 40 km/h. Ciśnienie 1024 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 6 st. C. Zachód słońca 18.31; termika zimno i mokro.

Niedziela, 25 września

Ostatni dzień weekendu z licznymi przejaśnieniami, zachmurzenie będzie się zwiększać w miarę upływu dnia (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin, zachmurzenie narastające do 70-80% nieba). W ciągu dnia nie powinno padać. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać 40 km/h. Ciśnienie1022 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 10 st. C. W strefie wierzchołków gór około 3 st. C. Zachód słońca 18.28. Termika: zimno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 23.09.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne dane.

Małgorzata Tomik

Fot.www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować