Warunki w Tatrach 16-18 września

piątek, 16 wrzesień 2016 07:16

Nadciąga krótkie załamanie pogody. Po pełnym słońca, suchym piątku nadejdą pochmurne dni z opadami deszczu. Uwaga na popołudniowe burze zapowiadane na sobotę.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, szesnasty dzień września. Za nami już połowa miesiąca, w którym obserwujemy coraz więcej znaków zbliżającej się jesieni. Słońce wstało dziś o godzinie 6.17, opuści niebo o 18.49. Dzień powoli staje się krótszy. Zaczyna się rykowisko jeleni, których głośne ryki turyści często mylą z odgłosami niedźwiedzimi.

Jak czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN), w pogodne dni i w weekendy na szlakach jest zwiększony ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia nadal tworzą się korki. Dotyczy to głównie: kopuły szczytowej Giewontu, przełęczy Zawrat i Rysów. Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej parkowanie jest tam utrudnione. Autokary nie mają wjazdu. Poleca się korzystanie z komunikacji publicznej. Dodatkowo trwa remont drogi na odcinku Wierch Poroniec - Łysa Polana.

W najbliższych dniach czeka nas mało turystyczna pogoda – po słonecznym piątku spodziewamy się pochmurnej soboty z burzą i opadami deszczu, następnie niedzieli z przejaśnieniami, także mokrej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem TPN w Tatrach obecnie panują bardzo dobre warunki, niestety w najbliższych dniach z powodu ulewnych deszczy ulegną one pogorszeniu. Obecnie niektóre szlaki na odcinkach leśnych i zacienionych mogą być mokre i grząskie. Rano w górach panuje niższa temperatura i szlaki gdzieniegdzie są bardzo śliskie.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 16 września

Na niebie od rana króluje słońce, w ciągu całego dnia chmury nie będą mu w tym przeszkadzać (łączny czas nasłonecznienia około 8 godzin, zachmurzenie 10-20% nieba, lokalnie narastające do około 40%). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południa silny wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie (Kasprowy Wierch) 1015 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca 18.49; termika chłodno i sucho.

Sobota, 17 września

Warunki pogodowe ulegną pogorszeniu. Już od rana na niebie zaczną gromadzić się chmury, z których jeszcze przed południem spadnie deszcz. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin, zachmurzenie do 90% nieba. Suma spodziewanych opadów atmosferycznych to ponad 10mm/12 h – co oznacza ulewne deszcze. Uwaga, synoptycy prognozują popołudniową burzę. Wiejący z południa wiatr w porywach może osiągać około 35 km/h. Ciśnienie 1011 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 17 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 10 st. C. Zachód słońca 18.47; termika: zimno i mokro.

Niedziela, 18 września

Ostatni dzień weekendu pochmurny, z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia około 2 godzin, zachmurzenie 90% nieba). Okresowo spodziewamy się opadów deszczu (suma opadów atmosferycznych około 2 mm/12 h). Wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie 1013 hPa, będzie ponownie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych Tatr wyniesie 17 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 10 s. C. Zachód słońca 18.45; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 16.09.2016 r. Wybierając się w góry zawsze bądź przygotowany na nagłe załamanie warunków pogodowych i sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować