Warunki w Tatrach 9-11 września

piątek, 09 wrzesień 2016 09:01

Złota jesień przynosi najlepszą pogodę w górach. Dobra wiadomość, w najbliższych dniach na niebie dominuje słońce! Uwaga na burze które mogą pojawić się w niedzielne popołudnie.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziewiąty dzień września. Wschód słońca miał miejsce o godzinie 6.08, zakończy swoją codzienną wędrówkę po niebie o 19.05. Czas leci jak szalony, gorące i wilgotne lato przekształca się w jesień – tą najpiękniejszą, złotą. Póki co nie możemy narzekać na jesienną aurę. W ostatnim czasie zdarzały się długie okna pogodowe, nie inaczej jest w ten weekend – na niebie królować będzie słońce.Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym informuje, że w pogodne dni na szlakach jest większy ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia tworzą się korki. Dotyczy to głównie: kopuły szczytowej Giewontu, przełęczy Zawrat i Rysów. Uwaga kierowcy, w związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej występują utrudnienia z parkowaniem. Autokary nie mają wjazdu. Poleca się korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją TPN, obecnie w Tatrach panują nie najlepsze warunki do uprawiania turystyki. Po opadach deszczu które miały miejsce w tygodniu szlaki są nadal mokre, miejscami błotniste. W okolicach zrywki drewna w Dolinie Starorobociańskiej i na Ścieżce nad reglami przy zejściu do Doliny Chochołowskiej szlaki są bardzo błotniste. Odcinki w pobliżu cieków wodnych mogą być podtopione i trudne do przejścia. W Dolinie Strążyskiej trwa remont dwóch pierwszych mostów. Tam będą utrudnienia w przejściu tych miejsc. Prosimy zachować ostrożność. Rano w górach jest niższa temperatura i szlaki mogą być bardzo śliskie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Jaskinia Mroźna jest już czynna.

Warunki pogodowe

Piątek, 9 września

Dzień będzie słoneczny (nawet 9 godzin nasłonecznienia, zachmurzenie do 30% nieba), lokalnie na niebie mogą pojawić się chmury. Synoptycy nie przewidują wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego wschodu wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Ciśnienie !018 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 20 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca 109.05, termika: chłodno i sucho.

Sobota, 10 września

Kolejny dzień weekendu również pogodny (nawet 11 godzin nasłonecznienia, chmur zajmą około 20% nieba). Większość prognoz wyklucza możliwość wystąpienia opadów atmosferycznych ale uwaga – niektórzy synoptycy wskazują na możliwość wystąpienia popołudniowej burzy. Wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie 1018 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 20 st. C. Na 2000 m n.p.m. podobnie jak w piątek 13 st. C. Zachód słońca 19.03; termika: chłodno sucho.

Niedziela, 11 września

Ostatni dzień weekendu pogodny (10 godzin nasłonecznienia, zachmurzenie około 30 % nieba, po południu narastające do 90%). Późne popołudnie może okazać się burzowe i mokre (opady deszczu 2 mm/12 h), będzie niemal bezwietrznie. Ciśnienie 101 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 14 st. C. Zachód słońca 19.03, termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 09.09.2016 r. Wybierając się w góry zawsze kieruj się jak najbardziej aktualną prognozą. Udanego weekendu!


Małgorzata Tomik

Fot.www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować