Warunki w Tatrach 2-4 września

piątek, 02 wrzesień 2016 09:52

Zaczynamy wrzesień! Przed nami przeważnie słoneczny weekend z możliwymi przejściowymi opadami deszczu. Poranki i noce chłodne.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, drugi dzień września. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.58, opuści niebo o 19.20. Sezon powoli zaczyna wygasać, na szlakach stopniowo pojawiać się będzie coraz mniej turystów. Późnoletnia, a może już wczesnojesienna pogoda dopisuje, przed nami przeważnie pogodny weekend. Najmniej korzystnym dniem do wyjścia w góry będzie niedziela.

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem turystycznym TPN, obecnie w Tatrach panują dobre warunki, jednak szlaki na odcinkach leśnych mogą być jeszcze mokre, błotniste i śliskie. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową a Doliną Chochołowską oraz między Doliną Lejową a Chochołowską. W godzinach porannych w górach panuje ujemna temperatura w związku z czym na wyżej położonych szlakach występują oblodzenia. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

TPN przypomina, że od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 2 września

To będzie przeważnie słoneczny dzień (łączny czas nasłonecznienie około 7 godzin), po południu zachmurzenie zacznie wzrastać, lokalnie do 90% nieba, mogą pojawić się przelotne opady deszczu (do 2 mm/12 h). Wiejący z północnego zachodu lekki wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie 1021 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 17 st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca 19.20; termika chłodno i mokro.

Sobota, 3 września

Kolejny dzień weekendu może okazać się nieco pochmurny, z rozpogodzeniami (łączny czas nasłonecznienia około 5 godzin, zachmurzenie lokalnie narastające do 90% nieba). Niektóre prognozy ostrzegają przed popołudniowym deszczem, większość utrzymuje, że padać nie powinno. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Ciśnienie 1019 hPa. Nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich nizin wyniesie 18 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 11 st. C. Zachód słońca 19.18; termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 4 września

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem zmiennym i przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia ok. 7 godzin, zachmurzenie zmienne około 50 % nieba). Synoptycy nie są zgodni co do opadów deszczu – należy więc brać pod uwagę możliwość ich wystąpienia, zwłaszcza po południu. Wiejący z zachodu wiatr będzie się wzmagał, w porywach może osiągać 40-50 km/h km/h. Ciśnienie 1016 hPa, nadal będzie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca 19.15. Termika chłodno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych Dia 02.09.2016 r. Wybierając się w góry obserwuj niebo i zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować