Warunki w Tatrach 26-28 sierpnia

piątek, 26 sierpień 2016 08:24

Okno pogodowe trwa. Od kilku dni tatrzańska pogoda ewidentnie nas rozpieszcza i nic nie zapowiada zmian w tej kwestii. Na szlakach możemy spodziewać się prawdziwych tłumów!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty szósty dzień sierpnia, ostatni weekend miesiąca. Wschód słońca miał dziś miejsce godzinie 5.47. Tatrzańskie lato subtelnie przechodzi we wczesną jesień, na co wskazuje zmieniający się powoli kolor traw Czerwonych Wierchów. Na szlakach tłumy. Pogoda sprzyja dużemu ruchowi turystycznemu. Od kilku dni trwa długie okno pogodowe, które w Tatrach jest rzadkością więc każdy, kto może w ten weekend wyląduje w Tatrach. Pogoda powinna utrzymać się co najmniej do poniedziałku.

Jak informuje Tatrzański Park Narodowy w komunikacie turystycznym, w pogodne dni na szlakach turystycznych i na wejściach panuje bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia tworzą się korki. Dotyczy to głównie: kopuły szczytowej Giewontu, przełęczy Zawrat i Rysów. Uwaga kierowcy, w związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej występują utrudnienia z parkowaniem na Palenicy. Autokary nie mają takiej możliwości. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją TPN warunki do uprawiania turystyki w Tatrach stale poprawiają się, jednak niektóre szlaki wciąż są mokre i śliskie a miejscami błotniste, zwłaszcza w miejscach gdzie prowadzone są prace leśne. Szczególnie dużo jest go w Dolinie Starorobociańskiej, na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową a Doliną Chochołowską oraz w rejonie Drogi pod Reglami przy Dolinie Strążyskiej oraz między Doliną Lejową a Chochołowską. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 26 sierpnia

Nic nie zakłóci dziś słonecznej aury (zachmurzenie 0% nieba, łączny czas nasłonecznienia 12 h). Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z południowego wschodu wiatr w porywach może osiągać 30 m/h. Ciśnienie 1023 Pa, nie będzie się zmieniać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca 19.34. Termika: ciepło i sucho.

Sobota, 27 sierpnia

Kolejny dzień weekendu nie przyniesie zmian. Pogoda nadal uśmiecha się do nas. W ciągu dnia pełnia słońca (12 godzin nasłonecznienia), niebo bezchmurne. Wiejący z południowego wschodu wiatr zelżeje, w porywach może osiągać 20 km/h. Synoptycy jednoznacznie mówią, że deszczu tego dnia nie będzie. Ciśnienie: 1023 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 14 st. C. Zachód słońca 19.32, termika ciepło i sucho.

Niedziela 28 sierpnia

Ostatni dzień weekendu także słoneczny i bezchmurny (łączny czas nasłonecznienia 12 h, 0% zachmurzenia). Wiejący z kierunków południowych wiar w porywach może osiągać 20 km/h. Padać nie będzie. Ciśnienie 1020 hPa, zacznie intensywnie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie nawet 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 16 st. C. Zachód słońca 19.30. Termika: ciepło i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 26 sierpnia 2016 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować