Warunki w Tatrach 19-21 sierpnia

piątek, 19 sierpień 2016 11:13

W Tatry wróciła dobra pogoda – czy na długo? Zobaczymy. Do niedzieli możemy liczyć na wiele przejaśnień. Ostatni dzień weekendu najprawdopodobniej będzie już pochmurny, z opadami deszczu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziewiętnasty dzień sierpnia. Wschód słońca miał miejsce nad Tatrami o godzinie 5.37. Dzień zacznie zmieniać się w noc o 19.48. W międzyczasie pogoda zaserwuje nam wiele rozpogodzeń, choć trzeba liczyć się również z możliwością wystąpienia popołudniowych opadów deszczu. W ostatnim tygodniu w najwyższych partiach gór spadł śnieg, stąd niektóre żleby i zacienione miejsca nadal mogą być mokre. W Tatry wolnym krokiem wkracza jesień, Czerwone Wierchy już zaczynają rudzieć.

Trwa okres szczytu sezonu. Jak informuje TPN, w pogodne dni na szlakach turystycznych i na wejściach panuje bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia tworzą się korki. Dotyczy to głównie: kopuły szczytowej Giewontu, przełęczy Zawrat i Rysów.

Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej, występują utrudnienia z parkowaniem na Palenicy. Autokary nie mają takiej możliwości. Poleca się korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Obecnie w Tatrach panują przeważnie dobre warunki do uprawiania turystyki. Jak czytamy w komunikacie turystycznym TPN: w niższych partiach Tatr, w miejscach gdzie prowadzone są prace leśne, jest sporo błota. Szczególnie dużo jest go w Dolinie Starorobociańskiej, na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową a Doliną Chochołowską oraz w rejonie Drogi pod Reglami przy Dolinie Strążyskiej oraz między Doliną Lejową a Chochołowską. W dolnej części doliny Strążyskiej uszkodzona jest barierka na jednym z mostków - zalecana jest szczególna ostrożność w tym miejscu. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 19 sierpnia

Pierwszy dzień weekendu w przewadze słoneczny (zachmurzenie narastające, po godz. 14.00 do 90% nieba), z przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin). Po południu spodziewamy się opadów deszczu (około 2 mm/12 h). Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca: 19.48, termika: zimno i mokro.

Sobota, 20 sierpnia

Najbardziej korzystny dzień na wyjście w góry. Od rana dużo słońca (zachmurzenie do 30% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 8 godzin), zachmurzenie zacznie narastać po południu. Mogą wystąpić przelotne, niewielkie opady deszczu. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie: 1017 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 20 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca 19.46, termika: chłodno i sucho.

Niedziela, 21 sierpnia

Ostatni dzień weekendu pochmurny (zachmurzenie 90% nieba) z tylko nielicznymi przejaśnieniami (około 2 godziny słońca) i słabą widzialnością. Na południe/noc synoptycy prognozują burze i ulewne deszcze (nawet 9 mm/12 h), podczas których będzie wiał silny wiatr (około 50 km/h). Ciśnienie: 1016 hPa, będzie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 21 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 13 st. C. Zachód słońca: 19.44, termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 19.08.2016 roku. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować