Warunki w Tatrach 12-14 sierpnia

piątek, 12 sierpień 2016 08:08

Najbliższy weekend, choć nieco pochmurny, będzie raczej spod znaku przejaśnień. W niedzielę spodziewamy się jednodniowego załamania pogody. Uwaga na mgłę i ograniczoną widoczność.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwunasty dzień sierpnia. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 5.27, skończy swoją codzienną wędrówkę po niebie o 20.01. Szczyt sezonu trwa, lato mija niespodziewanie szybko. Środek sierpnia zwiastuje powoli czającą się gdzieś jesień, która prawie niezauważalnie rozpala już stoki Czerwonych Wierchów.

Jak informuje komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego: W pogodne dni na szlakach turystycznych i na wejściach panuje bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia tworzą się korki. Dotyczy to głównie: kopuły szczytowej Giewontu, przełęczy Zawrat i Rysów.

W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej, występują utrudnienia z parkowaniem na Palenicy. Autokary nie mają takiej możliwości. Polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Najbliższy weekend zapowiada się dość pogodnie – w piątek i sobotę możemy liczyć na przejaśnienia i brak opadów. Niedziela za to przyniesie deszcz, zwiększy się również zachmurzenie.

Warunki na szlakach

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach po ostatnich opadach deszczu pogorszyły się. Szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych możemy spotkać błoto (szczególnie dużo w Dolinie Starorobociańskiej, na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową a Doliną Chochołowską oraz w rejonie Drogi pod Reglami przy Dolinie Strążyskiej). Uwaga, w sobotę i niedzielę dodatkowym utrudnieniem może być gęsta mgła, która ogranicza widoczność do 100-150 m i utrudnia orientację oraz poruszanie w terenie.

TPN przypomina że na terenie Parku w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Od 27 lipca do odwołania zamknięty jest szlak czerwony wokół Morskiego Oka, od strony południowo-zachodniej (z prawej strony, patrząc od schroniska). Dojście do Czarnego Stawu pod Rysami jest możliwe szlakiem po wschodniej (lewej, patrząc od schroniska) stronie Morskiego Oka.

Warunki pogodowe

Piątek, 12 sierpnia

Piątek jest najbardziej korzystnym dniem pod kątem pogody na wyjście w góry. Przejrzyste od rana niebo w ciągu dnia chmury zakryją tylko w 30%. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 8 godzin. Nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Ciśnienie 1023 hPa, bez tendencji do zmian. Maksymalna temperatura na wysokości dolin tatrzańskich wyniesie 12 st. C., w strefie wierzchołków gór tylko 5 st. C. Zachód słońca 20.01. Termika: chłodno i sucho.

Sobota, 13 sierpnia

Sobota zacznie się „psuć” kilka godzin po wschodzie słońca. Około godziny 9.00 Tatry utoną we mgle, zachmurzenie wzrośnie do dużego (90% nieba). W ciągu dnia spodziewamy się przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia około 5 godzin). Padać nie powinno. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie 1023 hPa, zacznie powoli spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 14 st. C. Na 2000 m n.p.m. tylko 6 st. C. Zachód słońca 19.59, termika: chłodno i mokro.

Niedziela, 14 sierpnia

Ostatni dzień weekendu pochmurny, wilgotny i mglisty. Spodziewamy się niewielkich rozjaśnień (zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin. Uwaga, niektóre prognozy nie wykluczają możliwości wystąpienia burzy. W ciągu dnia przelotne opady deszczu, które mogą nasilić się po południu. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać do 30 km/h. Ciśnienie 1021 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków gór 12 st. C. Zachód słońca 19.57, termika: chłodno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 12.08.2016 r. Wybierając się w góry musisz liczyć się z możliwością nagłego załamania pogody - zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne zapowiedzi zmian pogody. Udanego weekendu.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

</div
Oceń ten artykuł
5.00
3
Zaloguj się, by skomentować