Warunki w Tatrach 29-31 lipca

piątek, 29 lipiec 2016 11:56

Po burzowym tygodniu przydałoby się chociaż kilka ładnych dni. Niestety w czasie tego weekendu plany turystom znów pokrzyżują burze i przelotne opady.

Informacje dla osób wybierających w góry

Dziś piątek. Rozpoczyna się ostatni weekend lipca. Słońce nad Tatrami wstało o godz. 5.07, zajdzie zaś o 20:25. Daje to 15 godzin i 15 minut możliwości wędrówek przy świetle dziennym. Przypominamy, że do wtorku obowiązuje zakaz przekraczania granicy polsko-słowackiej w Tatrach, za wyjątkiem Rysów i Łysej Polany. Ostrzegamy także przed utrudnieniami na Palenicy Białczańskiej, gdzie ze względu na remont parkingu wolne miejsca kończą się wcześnie rano, co powoduje problemy komunikacyjne.

W najbliższych dniach pogoda będzie bardzo zmienna. Chwile słoneczne przeplatać będą się z momentami zachmurzenia i deszczu. Nad Tatrami przejdzie kilka burz.

Warunki na szlakach

Po ostatnich opadach na niektórych szlakach może być ślisko i mokro. Należy zachować ostrożność, zwłaszcza na odcinkach skalnych. W przypadku nadejścia burzy pamiętajcie, aby opuścić granie i okolice cieków wodnych.

Warunki pogodowe

Piątek, 29 lipca

Od rana jest ciepło, lecz pochmurnie. Temperatura w Zakopanem wynosi ok. 21 st. C, natomiast na graniach osiąga około 11 st. C. Wiatr wieje z niewielką prędkością – około 6 km/h. Niestety między godziną 15 a 17 nad górami przejdą burze. Ciśnienie wynosi 1013 hPa. Zachód słońca 20:25. Termika: ciepło i mokro.

Sobota, 30 lipca

Noc będzie bezdeszczowa, podobnie jak poranek. Do godziny 12 zachmurzenie będzie bardzo nieduże, co powinno pozwolić na krótkie wędrówki. W dolinach temperatura wyniesie 20 st. C, natomiast na wysokości 2000 m będzie około 13 st. C. Wiatr osiągnie prędkość ok. 9 km/h. Pomiędzy godz. 13 a 15, a także około godziny 20 nad Tatrami przejdą burze. Ciśnienie wyniesie 1015 hPa. Słońce zajdzie o godz. 20:23. Termika: ciepło i mokro.

Niedziela, 31 lipca

Niedziela zacznie się pochmurnie. Niesprzyjające chmury zakryją większość nieba. Już około godziny 11 może przejść burza. Druga pojawi się po południu. W Zakopanem temperatura wyniesie 22 st. C, natomiast na Kasprowym ok. 14 st. C. Wiatr będzie wiał z prędkością 9 km/h. Ciśnienie wyniesie 1015 hPa. Słońce zajdzie o godzinie 20:22. Termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 29.07.2016 r. W górach zawsze może dojść do nagłego załamania pogody, wybierając się na szlak zawsze bierzmy pod uwagę taka ewentualność i sprawdzajmy jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Krzysztof Barcik

Fot. www.topr.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować