Warunki w Tatrach 22-24 lipca

piątek, 22 lipiec 2016 09:39

Doczekaliśmy się. W końcu prognozy zapowiadają słoneczny, przyjazny weekend. Nie obędzie się jednak bez opadów deszczu. Typowe, tatrzańskie lato.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dwudziesty drugi dzień lipca. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.59, opuści niebo zmieniając warte z księżycem o 20.32. Na niebie od rana wiszą chmury, z których w końcu spadnie deszcz. Tym niemniej prognozy mówią również o dużej dawce słońca, więc po oberwaniu chmury niebo… wróci do ładu. W najbliższych dniach pogoda serwuje nam podobne niespodzianki – słoneczne dni z rosnącym zachmurzeniem i okresowe opady deszczu. Niewykluczone burze.

Komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego informuje, że w pogodne dni na szlakach turystycznych i na wejściach panuje bardzo duży ruch turystyczny. W miejscach wyposażonych w sztuczne ułatwienia tworzą się korki. Dotyczy to głównie: kopuły szczytowej Giewontu, przełęczy Zawrat i Rysów.

W okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. przywrócona zostaje kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie na Rysach i na Łysej Polanie.

Uwaga kierowcy! W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej i budową ronda na Łysej Polanie, występują utrudnienia z dojazdem na Palenicę. Autokary nie mają takiej możliwości. Poleca się korzystanie z komunikacji publicznej.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki na szlakach

W zeszłym tygodniu mieliśmy do czynienia z wyjątkowo intensywnymi opadami deszcz, które sprawiły że niektóre szlaki były częściowo zalane przez wezbrane potoki. TPN informuje, że sytuacja szybko się poprawia - obecnie wszystkie szlaki są otwarte, ale na odcinkach leśnych szlaki mogą być wciąż błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej i na Ścieżce nad Reglami między Kominiarskim Przysłopem a Doliną Chochołowską. W Dolinie Lejowej szlak jest uszkodzony i na odcinku 700 m płynie po nim woda. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Warunki pogodowe

Piątek, 22 lipca

Dziś typowo letnia pogoda w kratkę. Od rana chmury trzymają się wysoko, nie ograniczając widoczności. W ciągu dnia łączny czas nasłonecznienia wyniesie około godzin, zachmurzenie zmienne, narastające do 60% nieba. Pomimo ładnej pogody czeka nas małe oberwanie chmury – suma opadów wyniesie około 4 mm/12 h. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h. Ciśnienie 1017 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się dziś na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 20 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca 20.32. Termika: ciepło i mokro.

Sobota, 23 lipca

Kolejny dzień weekendu bardziej pogodny, łączny czas nasłonecznienia wyniesie nawet 12 godzin. Przez większość dnia niebo będzie niemal bezchmurne, od południa rozwój chmur (do około 30% nieba). W sobotę nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z kierunków północnych łagodny wiatr w porywach może osiągać 10 km/h. Ciśnienie 1018 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości pięter reglowych wyniesie 20 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca 20.31. Termika: ciepło i sucho.

Niedziela, 24 lipca

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem narastającym i przejaśnieniami (łączny czas nasłonecznienia około 7 godzin, zachmurzenie po południu lokalnie 90% nieba). Po południu mogą wystąpić burze z towarzyszącymi im opadami deszczu. Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach będzie osiągać zaledwie 5 km/h. Ciśnienie 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 23 st. C. Na 2000 m n.p.m. spodziewamy się 16 st. C. Zachód słońca 20.30. Termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 22.07.2016 r. Wybierając się w góry zawsze sprawdzaj jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować