Warunki w Tatrach 15-17 lipca

piątek, 15 lipiec 2016 11:12

Ostatnim dniem, który sprzyja wyjściu w góry jest piątek. Dalsza część weekendu przyniesie duże zachmurzenie i ulewne opady deszczu, możliwy silny wiatr.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, piętnasty dzień lipca. Połowa miesiąca już za nami, w Tatrach panuje pełnia lata. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.51, do 20.40 mamy czas żeby poruszać się po szlakach w świetle dnia.

Uwaga! W okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. przywrócono kontrolę graniczną osób przekraczających granicę państwową. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie na Rysach i na Łysej Polanie. Jak informuje komunikat turystyczny Tatrzańskiego Parku Narodowego – z związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej i budową ronda na Łysej Polanie, występują utrudnienia z dojazdem na Palenicę. Autokary nie mają takiej możliwości. Poleca się korzystanie z komunikacji publicznej.

W dniach 16,17,19 i 20 lipca 2016r. w Gminie Bukowina Tatrzańska zagoszczą kolarze 73 tour de Pologne oraz Tour de Pologne Kobiet. W związku z zawodami wystąpią ograniczenia w ruchu i czasowe problemy z dojazdem na niektóre szlaki, np. do Morskiego Oka. Utrudnienia w Zakopanem spodziewane są 16 i 19 lipca.

Pogoda w najbliższych dniach nie będzie korzystnie wpływać na warunki poruszania się po szlaku. Silny wiatr, słaba widoczność i ulewne deszcze nie będą sprzyjać wędrówkom. Na poprawę pogody prawdopodobnie będzie trzeba poczekać do wtorku.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, po ostatnich opadach deszczu szlaki w Tatrach są jeszcze mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, Lejowej i na Ścieżce nad Reglami między Kominiarskim Przysłopem a Doliną Chochołowską. Podwyższony stan wody w potokach może utrudniać przejście szlaków przebiegających w ich pobliżu. W wyższych partiach mgła ogranicza widzialność i utrudnia orientację w terenie. Ruch turystyczny jest bardzo duży i w godzinach południowych na kopule szczytowej Giewontu oraz na innych szlakach zabezpieczonych łańcuchami tworzą się korki. Prosimy w tych miejscach o szczególną rozwagę i ostrożność.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz inne prace leśne. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 15 lipca

Wierzchołki gór od rana szczelnie otulają chmury. W ciągu dnia zachmurzenie zmienne, około 50% nieba. Łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin. Po południu mogą wystąpić przelotne opady deszczu. Wiejący z zachodu wiatr w porywach będzie osiągać 25-35 km/h. Ciśnienie 1019 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie dziś 13 st. C. W strefie wierzchołków gór 6 st. C. Zachód słońca 20.40; termika chłodno i sucho.

Sobota, 16 lipca

Kolejny dzień weekendu z dużym zachmurzeniem (do 90% nieba), widoczność będzie znacznie graniczona z powodu pojawiających się mgieł. Od rana możliwe opady deszczu i deszczu ze śniegiem i ulewy (suma opadów nawet 17 mm/12 h). Wiejący z północnego wschodu wiatr w porywach może osiągać 60-70 km/h. Ciśnienie 1020 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 10 st. C. W strefie wierzchołków gór 4 st. C. Zachód słońca 20.38. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 17 lipca

Ostatni dzień weekendu nie przyniesie perspektywy poprawy pogody. Od rana zachmurzenie duże (do 100% nieba) i opady deszczu ze zmienną intensywnością (suma opadów nawet 22 mm/12 h!). Wiejący z kierunków wschodnich wiatr w porywach może osiągać 70 km/h. Ciśnienie 1016 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura w strefach reglowych wyniesie 13 st. C. Na wysokości około 2000 m n.p.m. 6 st C. Zachód słońca 20.38, termika zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 15.07.2016 r. W najbliższych dniach ograniczona widoczność i ulewne opady deszczu w połączeniu z silnym wiatrem nie stwarzają sprzyjających wędrówkom warunków. Lepiej rozważyć odpoczynek w schronisku.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować