Warunki w Tatrach 8-10 lipca

piątek, 08 lipiec 2016 08:01

W najbliższych dniach mamy duże szanse na pełne wykorzystanie dni w górach – pogoda sprzyja. Uwaga, sobota może być burzowa.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, ósmy dzień lipca. Wschód słońca miał dziś miejsce o godzinie 4.44, zachód nastąpi o 20.45, co daje nam naprawdę sporo czasu na wędrówkę po szlakach w świetle dnia. W okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. przywrócona zostaje kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie na Rysach i na Łysej Polanie – nie bądźmy zdziwieni. W związku z remontem parkingu na Palenicy Białczańskiej i budową ronda na Łysej Polanie, występują utrudnienia z dojazdem na Palenicę. Autokary nie mają takiej możliwości. Zaleca się korzystanie z komunikacji publicznej.

Pogoda na najbliższe dni wygląda zachęcająco, nie dajmy się jednak zaskoczyć nagłym zmianom aury. Umiarkowana temperatura i słońce stwarzają dogodne warunki do wędrówki, Pamiętajmy jednak że trwa pełnia sezonu burzowego – w sobotę zagrzmi, spodziewamy się też silnego wiatru i opadów deszczu. Najbardziej korzystnym dniem na wyjście w góry jest niedziela.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, obecnie w Tatrach panują dobre warunki, jedynie na odcinkach leśnych szlaki mogą być śliskie i błotniste. Szczególnie dużo błota jest w Dolinie Starorobociańskiej, Lejowej i na Ścieżce nad Reglami między Kominiarskim Przysłopem a Doliną Chochołowską. Na tych szlakach trzeba również przekraczać wezbrane potoki, na których nie ma kładek. W godzinach południowych na kopule szczytowej Giewontu tworzą się korki. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku. Uwaga, w Tatrach trwa sezon burzowy, podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) i w okolicy cieków wodnych. Widząc, że zbliża się burza, należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice potoków/strumieni.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu.

Warunki pogodowe

Piątek, 8 lipca

Cały dzień będzie dogodny do wędrówek, słoneczny (łączny czas nasłonecznienia do 8 godzin) z zachmurzeniem małym (około 30% nieba), lokalnie narastającym do 60% (Dolina Pięciu Stawów, Morskie Oko). W ciągu dnia nie spodziewamy się wystąpienia opadów atmosferycznych. Wiejący z zachodu wiatr w porywach może osiągać około 40 km/h. Wieczorem może się nasilać. Ciśnienie: 1018 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jaką termometry wskażą na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 16. St. C. na 2000 m n.p.m. spodziewamy się 9 st. C. Zachód słońca 20.45, termika: zimno i sucho.

Sobota, 9 lipca

Od rana pochmurno (zachmurzenie lokalnie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 3 godzin). Uwaga, istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy. Już przed południem spodziewamy się deszczu, który ustąpi w godzinach popołudniowych (suma opadów atmosferycznych koło 5 mm/12 h). Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać 50 km/h. Ciśnienie 1015 hPa, będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 16 st. C. W strefie wierzchołków gór 8 st. C. Zachód słońca: 20.44. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 10 lipca

Ostatni dzień weekendu stabilny pogodowo (łączny czas nasłonecznienia do 9 godzin, zachmurzenie ok. 30-40% nieba, z przejaśnieniami). W ciągu dnia nie powinno dojść do opadów deszczu. Wiejący z północnego zachodu wiatr w porywach może osiągać około 30 km/h. Ciśnienie 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 16 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca: 20.44. Termika: chłodno i sucho.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 08.07.2016 r. W górach zawsze może dojść do nagłego załamania pogody, wybierając się na szlak zawsze bierzmy pod uwagę taka ewentualność i sprawdzajmy jak najbardziej aktualne prognozy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować