Warunki w Tatrach 1-3 lipca

piątek, 01 lipiec 2016 10:05

Początek lipca nie wita nas sprzyjającą aurą. W najbliższych dniach na szlakach będzie mokro. Czekają nas burze z intensywnymi opadami deszczu.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dzień rozpoczynający nowy miesiąc lipiec. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.38 i opuści niebo dopiero o 20.49. Nadal mamy sporo czasu na wędrówkę, ale powoli, niepostrzeżenie, dnia będzie już tylko ubywać. Uwaga! W okresie od 4 lipca do 2 sierpnia 2016 r. przywrócona zostaje kontrola graniczna osób przekraczających granicę państwową. Na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego granicę będzie można przekraczać wyłącznie na Rysach i na Łysej Polanie.

Pogoda od rana wygląda zachęcająco, nie dajmy się jednak zwieść wrażeniu, które tworzy. Na horyzoncie krążą burze, w najbliższych dniach będą uderzać po godzinie 12.00 wraz z silnym wiatrem i opadami deszczu.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego, obecnie w Tatrach dobre warunki do uprawiania turystyki pieszej. Jedynie miejscami na odcinkach leśnych, po nocnych opadach deszczu, szlaki mogą być śliskie i błotniste. W Tatrach Wysokich, powyżej 1900 m n.p.m. na znacznych odcinkach szlaków panują warunki zimowe. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występują rozległe płaty twardego śniegu. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Uwaga, podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) i w okolicy cieków wodnych.

Zamknięcia szlaków

Jak informuje komunikat Tatrzańskiego Parku Narodowego, od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Warunki pogodowe

Piątek, 1 lipca

Od rana w Tatrach słonecznie, chmury pojawią się około godziny 11.00 (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin, zachmurzenie narastające do 90% nieba). Istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy z silnymi porywamy wiatru (około 50 km/h) i intensywnymi opadami deszczu (suma opadów do 7 mm/ 12 h). Ciśnienie 1019 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 15 st. C. Zachód słońca: 20.49, termika: ciepło i mokro.

Sobota, 2 lipca

Kolejnego dnia znacznie więcej przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia 10 godzin), zachmurzenie umiarkowane, narastające do 90% nieba. Po godzinie 12.00 istnieje duże prawdopodobieństwo wystąpienia burzy z towarzyszącym jej deszczem (do 7 mm/ 12 h) i silnym wiatrem (do 50 km/h w porywach). Ciśnienie 1016 hPa, będzie ponownie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości dolin tatrzańskich wynosi 22 st. C. W strefie wierzchołków gór około 15 st. C. Zachód słońca: 20.48; termika: ciepło mokro.

Niedziela, 3 lipca

Początek dnia pochmurny, mglisty z opadami deszczu, możliwe wystąpienie burzy z intensywnymi opadami deszczu (zachmurzenie około 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia około godziny). Wiejący z północy wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie 1019 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 13 st. C. Na około 2000 m n.p.m. tylko 6 st. C. Zachód słońca 20.48; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 01.07.2016 r. Wybierając się w góry pamiętaj, że zawsze może wystąpić niezapowiedziane załamanie pogody. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować