Warunki w Tatrach 24-26 czerwca

czwartek, 23 czerwiec 2016 08:50

Najbliższy weekend zapowiada się burzowo. W Tatrach nie zabraknie słońca, ale od południa na niebie zaczną gromadzić się chmury, z których odezwą się grzmoty. Burzom będę towarzyszyć ulewne deszcze.

Informacje dla osób udających się w góry

W piątek słońce obudzi Tatry o godzinie 4.35. Obecnie mamy do czynienia z dniami, które oferują nam najwięcej światła dziennego w perspektywie całego roku. Noc zmieni wartę z dniem o godzinie 20.49.

W ciągu najbliższych dni w Tatrach panować będzie zmienna pogoda, charakterystyczna dla obecnej pory roku. Do południa przeważnie możemy liczyć na słońce lub przejaśnienia. W ciągu dnia zachmurzenie będzie narastać, przeważnie przynosząc burze z intensywnymi opadami deszczu.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego Tatrzańskiego Parku Narodowego, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki. W części reglowej Tatr szlaki są jeszcze miejscami błotniste. W części leśnej Tatr, po ostatnim wietrze, na szlakach może być trochę połamanych gałęzi i powalonych części drzew, ale wszystkie konsekwentnie są udrożnione i możliwe do przejścia. W Tatrach Wysokich powyżej 1900 m n.p.m. warunki są zmienne. Na niektórych odcinkach szlaków panują warunki zimowe. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występują rozległe płaty śniegu, który jest twardy i zmrożony. Łańcuchy ułatwiające wejście na przełęcze wciąż zasypane są śniegiem. W miejscach nasłonecznionych śnieg ten w godzinach południowych robi się mokry i grząski. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie.

Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Szczególne utrudnienia i błoto są w Dolinie Starorobociańskiej. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

UWAGA, do zagrożeń, jakie możemy narazić się podczas wędrówki w Tatrach należą sytuacje (komunikat turystyczny TPN): w wyższych partiach Tatr szlaki pokryte są płatami śniegu, który jest twardy, miejscami oblodzony. Poślizgnięcie się w tych miejscach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Podczas burzy szczególnie niebezpieczne jest przebywanie na graniach, na szlakach wyposażonych w sztuczne ułatwienia (łańcuchy, klamry itp.) i w okolicy cieków wodnych. W Tatrach podczas silnie wiejącego wiatru na szlaki mogą spadać połamane gałęzie i drzewa. Wędrowanie w takich warunkach stanowi zagrożenie dla zdrowia i życia. Na szlaki przebiegające obok stromych zboczy mogą spadać kamienie, gałęzie i zsuwać się powalone drzewa.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Warunki pogodowe

Piątek, 24 czerwca

Pierwsza połowa dnia zapowiada się bardzo słonecznie, mniej więcej od godziny 13 na niebie zaczną gromadzić się chmury (łączny czas nasłonecznienia do 12 godzin, zachmurzenie narastające do 60% nieba). Po południu możliwe burze z opadami deszczu (ok. 4 mm/12 h). Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. Ciśnienie 1020 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 27 st. C. W strefie wierzchołków gór 17 st. C. Zachód słońca: 20.49. Termika: ciepło i mokro.

Sobota, 25 czerwca

Kolejnego dnia weekendu mamy do czynienia z powolnym spadkiem ciśnienia, na horyzoncie pojawi się znacznie większe prawdopodobieństwo wstąpienia burzy. Już w pierwszej połowie dnia tatrzańskie niebo pokryją chmury (zachmurzenie narastające do 70% nieba, przejaśnienia – łączny czas nasłonecznienia do 8 godzin). Wierzchołki gór ukrywać się będą w chmurach. Po południu burze z intensywnymi opadami deszczu (nawet 11 m/12 h). Wiejący z kierunków wschodnich wiatr w porywach może osiągać 40-60 km/h. Ciśnienie 1017 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 26 st. C. W strefie wierzchołków gór 18 st. C. Zachód słońca 20.49, termika: ciepło i mokro.

Niedziela, 26 czerwca

Ostatni dzień tygodnia pod znakiem frontu burzowego. Zachmurzenie będzie narastać do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia około 6 godzin. Spodziewamy się burz z ulewnymi opadami deszczu (16 mm/12 h). Wiejący z południowego wschodu wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie 1016 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wynosi 23 st. C. W strefie wierzchołków gór 16 st. C. Zachód słońca 20.49, termika: ciepło i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z dnia 23.06.2016 r. Wybierając się w góry zawsze bądź gotowy na nagłe załamanie pogody.

Małgorzata Tomik

Fot. Małgorzata Tomik

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować