Warunki w Tatrach 17-19 czerwca

piątek, 17 czerwiec 2016 08:30

Pogoda ma dla nas wiele niespodzianek. Od rana w Tatrach mocno wieje. Silny wiatr w porywach osiąga ponad 100 km/h. Sobota i niedziela będą spokojniejsze, ale uwaga na popołudniowe burze!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, siedemnasty dzień września. Słońce wstało o godzinie 4.34, będziemy cieszyć się światłem dnia aż do zachodu, który nastąpi o 20.48. W Tatrach mocno wieje. Siła wiatru osiąga w porywach ponad 100 km/h. W ciągu doby sytuacja się uspokoi. Choć pogoda jest kapryśna, a warunki wciąż przypominają jeszcze te wiosenne, to powoli, powoli w Tatrach czuć już oddech lata. O tym, że jest czerwiec przypominają wysokie temperatury i wysoka wilgotność powietrza. Na szlakach ekspozycji północnej, w żlebach i zacienionych miejscach spotkamy jednak jeszcze spore płaty śniegu.

Najbliższe dni przyniosą pogodę w kratkę. Czekają nas długie rozpogodzenia, ale lokalnie również zachmurzenie duże. Tatr nie miną przelotne deszcze, w sobotę i niedzielę synoptycy zapowiadają także możliwość wystąpienia burz.

Uwaga kierowcy! W związku z budową ronda na Łysej Polanie (kładzeniem asfaltu), w piątek 17 czerwca będą bardzo duże utrudnienia w ruchu pojazdów. Dojazd na Palenicę Białczańską oraz korzystaniem z przejścia granicznego będzie bardzo utrudnione, a czasowo niemożliwe. Nie będzie dostępny parking dla autobusów w tym rejonie. Polecamy przełożenie wycieczek zaczynających się na Palenicy Białczańskiej na inny termin oraz korzystanie z innego przejścia granicznego ze Słowacją.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją komunikatu turystycznego TPN, obecnie w Tatrach panują zmienne warunki. W części reglowej szlaki po ostatnich opadach deszczu są miejscami mokre i błotniste. W Tatrach Wysokich powyżej 1900 m n.p.m., na niektórych odcinkach szlaków panują warunki zimowe. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występują rozległe płaty śniegu, który jest twardy i zmrożony. Łańcuchy ułatwiające wejście na przełęcze wciąż zasypane są śniegiem. W miejscach nasłonecznionych śnieg ten w godzinach południowych robi się mokry i grząski. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Szczególne utrudnienia i błoto są w Dolinie Starorobociańskiej. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska.

Warunki pogodowe

Piątek, 17 czerwca

Pierwszy dzień weekendu ciepły, w dużej mierze słoneczny (łączny czas nasłonecznienia nawet 11 godzin), z zachmurzeniem małym, jedynie lokalnie narastającym do 70% nieba. W ciągu dnia wystąpią przelotne opady deszczu (suma opadów 0.9 mmm/12 h). Uwaga na wiejący w kierunku południowo zachodnim bardzo silny wiatr, którego prędkość będzie oscylować wokół 90 km/h. Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch) 1007 hPa, zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 21 st. C. W strefie wierzchołków gór 13 st. C. Zachód słońca: 20.48, termika: ciepło i mokro.

Sobota, 18 czerwca

Sobota będzie najbardziej korzystnym dniem na wyjście w góry pod kątem warunków pogodowych. W ciągu dnia pogodnie, z zachmurzeniem małym (łączny czas nasłonecznienia do 12 h, zachmurzenie lokalnie do 50% nieba). Uwaga prognozy nie są zgodne, ale niektóre z nich przewidują możliwość wystąpienia popołudniowych burzy z deszczem. Wiejący z południowego zachodu wiatr w porywach może osiągać 20 km/h. Ciśnienie 1017 hPa, nadal będzie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 18 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 11 st. C. Zachód słońca 20.48, termika: zimno i mokro.

Niedziela, 19 czerwca

Ostatni dzień weekendu z zachmurzeniem małym, po godzinie 12.00 narastającym do dużego (łączny czas nasłonecznienia 7 godzin, zachmurzenie do 90% nieba). Po południu synoptycy prognozują burze z intensywnymi opadami deszczu. Wiejący z południowego wschodu wiatr w porywach może osiągać 35 km/h. W czasie burzy wiatr porywisty, do 60 km/h. Ciśnienie: 1020 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 19 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca: 20.49, termika: Zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 17.06.2016 roku. Wybierając się w góry pamiętaj, że w Tatrach niezależnie od prognoz może dojść do gwałtownego załamania pogody. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować