Odpowiadamy na najciekawsze pytania z ankiety TPN

środa, 15 czerwiec 2016 13:26

Tatrzański Park Narodowy pyta o opinię turystów. Parkowcy przygotowali ankietę, którą można znaleźć pod tym adresem. Pokusiliśmy się o odpowiedzi na kilka najciekawszych pytań. Jeśli zgadzacie się z naszymi pomysłami, przedstawcie je w podobny sposób parkowi – wypełniając ankietę.

Ankieta TPN

3. Jakie działania powinniśmy podjąć, aby wyeliminować niepożądane zachowania turystów na szlaku?

Szczególnie szkodliwy wydaje się być zwyczaj śmiecenia na szlaku, widoczny zwłaszcza na najbardziej uczęszczanych odcinkach, takich jak droga do Morskiego Oka. Może należałoby się zastanowić nad surowszymi karami w tym zakresie?

4. Jak powinniśmy zmienić nasz sposób podejścia do turystów, mając na uwadze zachowanie przyrody? Rowerzystów, narciarzy, skiturowców, taterników?

Oferta dla rowerzystów powinna być bogatsza, zwłaszcza w obliczu zamknięcia wypożyczalni w Dolinie Chochołowskiej. Polskie Tatry przegrywają w tym zakresie konkurencję ze Słowacją, gdzie oferta jest bardzo bogata.

Jeśli chodzi o taterników, to jest to grupa o dużej kulturze podróżowania po górach, w związku z tym ich szkodliwość dla przyrody jest nieduża. Można pomyśleć nad udostępnieniem dodatkowych obszarów dla taternictwa, co mogłoby pozwolić rozładować tłok w takich miejscach jak Mnich.

5. Jakie działania powinniśmy podjąć, aby poprawić jakość komunikacji między TPN a odwiedzającymi Park / organizatorami ruchu turystycznego?

Wśród turystów odwiedzających park nadal zdarzają się osoby nie dostosowujące trasy wycieczki do swojego przygotowania do aktualnych warunków. Warto pomyśleć nad ustawieniem na początku podejścia na Rysy czy Orlą Perć tablic informujących, że na szlaku zalega śnieg i konieczne jest użycie raków oraz czekana. Szczególnie mogłoby być to przydatne w maju i czerwcu, kiedy wiele osób nie spodziewa się w górach warunków zimowych.

10. Jak powinien zmienić się handel w TPN (prowadzony przez nas i innych)? Kto i co powinien sprzedawać na terenie TPN?

Naszym zdaniem powinna być monitorowany rodzaj sprzedawanych produktów, tak aby pasowało to do górskiego charakteru TPN i nie czyniło z parku drugich Krupówek. Nikt chyba nie ma nic przeciwko sprzedaży oscypków na Rusinowej, jednakże kramy z tandetnymi pamiątkami na pewno rażą większość turystów.

INNE POMYSŁY W zakresie KORZYSTANIA Z ZASOBÓW TATR PRZEZ ODWIEDZAJĄCYCH

17. W PRZYSZŁOŚCI

Wzorem praktyk z dawnych lat należy dokonać przeglądu sieci znakowanych szlaków. Być może niektóre z dawnych zamkniętych ścieżek nadają się do otwarcia? Takie miejsca, jak dawny szlak na Gładką Przełęcz czy droga na Tomanową i tak notorycznie rozdeptywane są przez nielegalnie chodzących przez nie turystów, w związku z tym zakazy nie przynoszą przyrodzie żadnych korzyści. Z kolei inne szlaki, zwłaszcza te rzadko uczęszczane, mogą stać się dobrym miejscem do otwarcia nowych rezerwatów – tak aby równowaga między obszarami chronionymi i udostępnianymi nie została naruszona.

Krzysztof Barcik

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
5.00
6
Zaloguj się, by skomentować