Mnóstwo wylotów śmigłowca do turystów bez raków i czekana

wtorek, 14 czerwiec 2016 12:56

Jak dowiadujemy się z Kroniki TOPR, w ostatnich dniach sporo interwencji TOPR spowodowanych było utknięciem turystów bez raków i czekana na niebezpiecznych polach śniegowych. To wskazuje, że warunki w wielu miejscach nadal są zimowe.

Akcje ratunkowe TOPR

Już w poniedziałek rano ratownicy musieli wydostawać turystów, którzy bez sprzętu utknęli w śniegach pod Kozią Przełęczą. W czwartek śmigłowiec poleciał pod Zawrat, gdzie na podejściu od strony Hali Gąsienicowej utknęła dwójka turystów - także nie posiadająca raków i czekana. W sobotę wypadkowi w rejonie Rysów uległ turysta, który miał na sobie bezużyteczne w takiej sytuacji raczki. Doznał poważnych potłuczeń - na szczęście przeżył. W niedzielę ponownie interweniowano pod Zawratem, gdzie w śniegu utknęli turyści bez odpowiedniego sprzętu. Wczoraj z kolei odratowano rodzinę pod Krzyżnem, która również nie była przygotowana na warunki zimowe. Ojciec i dzieci mieli na sobie adidasy do biegania!

Zalecamy rozsądne planowanie wycieczek. Śnieg w połowie czerwca w Tatrach to zupełnie normalna rzecz - nie dajmy się zaskoczyć!

Krzysztof Barcik

Fot. Ewelina Augustynek

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować