Warunki w Tatrach 10-12 czerwca

piątek, 10 czerwiec 2016 08:12

W Tatrach wciąż zalegają płaty starego śniegu. Jeżeli wybieracie się na weekend w góry, lepiej spakujcie raki wystrzegając się niespodzianek. W najbliższych dniach pogoda w kratkę.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, dziesiąty dzień czerwca. Słońce obudziło Tatry o godzinie 4.35 i pozostanie na niebie jeszcze ponad szesnaście godzin. Czas na pokonywanie tatrzańskich szlaków jest więc długi. Pomimo tego, że w dolinach odczuwamy już przedsmak lata, w wyższych partiach Tatr w dużej mierze wciąż panuje zima. Szlaki pokryte są płatami lub ciągłą pokrywą śniegu, który jest twardy, miejscami oblodzony. Poślizgnięcie się w tych miejscach grozi niebezpiecznym w skutkach upadkiem. Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr Wysokich niezbędne jest doświadczenie górskie, zimowe oraz używanie sprzętu zimowego (czekan, raki).

Najbliższe dni przyniosą zmienną pogodę. Spodziewamy się przeważnie zachmurzenia wzrastającego popołudniu, opadów deszczu, ale też wielu przejaśnień. W poniedziałek możliwe okno pogodowe. Uwaga kierowcy! Trwa budowa ronda na Łysej Polanie oraz remont parkingu na Palenicy Białczańskiej. W związku z utrudnieniami z dojazdem na Palenicę polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Jak czytamy w komunikacie turystycznym Tatrzańskiego Parku Narodowego: w części reglowej Tatr szlaki są jeszcze miejscami mokre i błotniste. W Tatrach Wysokich powyżej 1700 m n.p.m. warunki są zmienne. Na znacznych odcinkach szlaków panują warunki zimowe. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występuje ciągła pokrywa śniegu, który jest twardy i zmrożony. W miejscach nasłonecznionych na szlakach leżą płaty starego śniegu, który w godzinach południowych robi się mokry i grząski. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Uwaga, na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Szczególne utrudnienia i błoto są w Dolinie Starorobociańskiej.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Zaplanuj wędrówkę tak, żeby skończyć ją w świetle dnia. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk. Na otwarcie poczekamy jeszcze tydzień.

Warunki pogodowe

Piątek, 10 czerwca

Od rana w Tatrach jest słonecznie, zachmurzenie zacznie wzrastać z małego (około 20% nieba) do dużego (90% nieba) około godziny 14.00. Łącznie spodziewamy się około 4 godzin nasłonecznienia. Po godzinie 14.00 pojawi się deszcz (do 3.2 m/ 12 h). Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w wyższych partiach gór w porywach może osiągać do 40 km/h. Ciśnienie (Kasprowy Wierch): 1010 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jaką synoptycy prognozują dla wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie dziś 15 st. C. W strefie wierzchołków gór około 8 st. C. Zachód słońca 20.44, termika: zimno i mokro.

Sobota, 11 czerwca

Kolejny dzień w pierwszej połowie przyniesie zachmurzenie umiarkowane, narastające do dużego, z przejaśnieniami. Po południu dodatkowo mogą pojawić mgły (zachmurzenie 50-90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 4 godzin). Po godzinie 14 synoptycy prognozują wystąpienie przelotnych opadów deszczu (do 0,8 mm/12 h). Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1010 hPa, nadal będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 15 st. C. Na około 2000 m n.p.m. 7 st. C. Zachód słońca: 20.45, termika: zimno i mokro.

Niedziela, 12 czerwca

Ostatni dzień weekendu pochmurny, z zachmurzeniem narastającym do 90% nieba (łączny czas nasłonecznienia do 3 godzin). Synoptycy zapowiadają mokrą niedzielę (suma opadów do 3 mm/12 h). W Najwyższych partiach gór może spaść deszcz ze śniegiem. Wiejący z kierunków wschodnich wiatr w porywach może osiągać 15 km/h. Ciśnienie: 1010 hPa, zacznie spadać. Maksymalna temperatura jakiej możemy spodziewać się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór (około 2000 m n.p.m.) 6 st. C. Zachód słońca: 20.45, termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 10. 06. 2016 roku. Wybierając się w góry musisz wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia nagłego załamania pogody i niespodziewanej burzy. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
0.00
0
Zaloguj się, by skomentować