Warunki w Tatrach 3-5 czerwca

piątek, 03 czerwiec 2016 11:43

Pierwszy weekend czerwca przyniesie intensywne opady deszczu i burze. Będzie bardzo mokro, w wyższych partiach gór nadal zalegają niebezpieczne płaty śniegu. Od niedzieli poprawa aury.

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś piątek, trzeci dzień czerwca. Wschód słońca miał miejsce nad Tatrami o godzinie 4.37. na wędrówkę w świetle dziennym mamy sporo czasu, zachód nastąpi dopiero o 20.39. W ostatnim tygodniu maja TOPR zawiesił ogłaszanie stopnia lawinowego, nie oznacza to jednak, że w Tatrach nie ma już śniegu. Do poruszania się w wyższych partiach gór, gdzie wciąć zalegają płaty firnowe (łatwo o poślizgnięcie!) nadal konieczne jest użycie sprzętu zimowego. Najbliższe dni przyniosą burze i ulewne deszcze. Podczas zbliżającej się burzy należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych. Wszystko wskazuje na to, że przez kilka dni w Tatrach będzie mokro i ślisko. Na poprawę pogody będzie trzeba poczekać do niedzieli. Uwaga kierowcy, trwa budowa ronda na Łysej Polanie oraz remont parkingu na Palenicy Białczańskiej. W związku z utrudnieniami z dojazdem na Palenicę polecamy korzystanie z komunikacji publicznej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z komunikatem Tatrzańskiego Parku Narodowego: obecnie w Tatrach panują zmienne, częściowo niekorzystne warunki. W części reglowej po ostatnich opadach deszczu szlaki są miejscami mokre i błotniste. W Tatrach Wysokich, powyżej 1700 m n.p.m. warunki są zmienne. Na znacznych odcinkach szlaków panują warunki zimowe. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występuje ciągła pokrywa śniegu, który jest twardy i zmrożony. W miejscach nasłonecznionych na szlakach leżą płaty starego śniegu, który w godzinach południowych śnieg robi się mokry i grząski. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie. Na terenie TPN w wielu miejscach trwa zrywka i wywóz drewna oraz prace leśne związane z udrożnianiem szlaków. Szczególne utrudnienia i błoto występują w Dolinie Starorobociańskiej. Prosimy o ostrożność w tych miejscach i stosowanie się do poleceń pracowników Parku.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są szlaki: Dolina Lejowa i Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Warunki pogodowe

Piątek, 3 czerwca

Od rana na niebie dużo chmur, które snują się i zasłaniają wierzchołki Tatr. W ciągu dnia zachmurzenie osiągnie lokalnie do 100% nieba, łączny czas nasłonecznienia wyniesie do 2 godzin. Uwaga, po południu mogą wystąpić burze z intensywnymi, ulewnymi opadami deszczu (suma opadów atmosferycznych nawet 6 mm/ 12 h). Wiejący z kierunku wschodniego wiatr będzie umiarkowany (ok. 15 km/h), jednak podczas burzy może być silny porywisty (do 50 km/h). Ciśnienie (pomiar Kasprowy Wierch): 1010 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura jakiej w ciągu dnia spodziewamy się na wysokości około 1000 m n.p.m. wynosi 16 st. C. Na koło 2000 m n.p.m. 9 st. C. Zachód słońca: 20.39; termika: zimno i mokro.

Sobota, 4 czerwca

Kolejny dzień weekendu nie przyniesie wyraźnej poprawy pogody. Na odrobinę słońca możemy liczyć do godziny 11.00-12.00, popołudnie i wieczór przyniosą zachmurzenie duże (90-100% nieba), intensywne opady deszczu, możliwe jest również wystąpienie burz. Łączny czas nasłonecznienia wyniesie około 3 godziny. Wiejący z kierunków wschodnich wiatr będzie słaby, podczas burz porywisty i silny (ok. 40 km/h). Ciśnienie: 1011 hPa, zacznie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 17 st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca: 20.40. Termika: zimno i mokro.

Niedziela, 5 czerwca

Ostatni dzień weekendu zapowiada się jako najbardziej korzystny pod kątem pogodowym na wyjście w góry, tym niemniej na prawdziwy uśmiech aury możemy liczyć dopiero w poniedziałek i wtorek. Niedziela pochmurna, z przejaśnieniami (zachmurzenie zmienne, lokalnie do 90% nieba. W ciągu dnia spodziewamy się przejaśnień (łączny czas nasłonecznienia do 6 godzin). Uwaga, po południu również może zagrzmieć, w dodatku wystąpią opady deszczu (według niektórych prognoz nawet 6 mm/ 12 h). Wiejący z kierunków północnych wiatr w porywach może osiągać 30 km/h. Ciśnienie: 1014 hPa, zacznie intensywnie rosnąć. Maksymalna temperatura jakiej spodziewamy się na wysokości 1000 m n.p.m. wyniesie 17 st. C. W strefie wierzchołków gór 9 st. C. Zachód słońca: 20.40; termika: zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin południowych dnia 03.06.2016 r. Wybierając się w góry musisz mieć świadomość, że może nastąpić nagłe załamanie pogody i należy być przygotowanym na dodatkowe utrudnienia takie jak: deszcz, śnieg czy wiatr.

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
2
Zaloguj się, by skomentować