Utrudnienia na Palenicy przez całe wakacje - komunikat TPN

środa, 01 czerwiec 2016 12:54

W związku ze zbliżającym się sezonem letnim i trwającym remontem parkingu i drogi w rejonie Palenicy Białczańskiej, Tatrzański Park Narodowy przez całe wakacje spodziewa się poważnych utrudnień w dotarciu na szlak do Morskiego Oka. W związku z tym park przygotował specjalny komunikat, który przytaczamy w całości:

Utrudnienia na Palenicy Białczańskiej

Turystów, którzy planują w tym roku wycieczkę do Morskiego Oka, czekają utrudnienia związane z remontami na drodze dojazdowej i na parkingu na Palenicy Białczańskiej.

TPN szuka rozwiązania, aby mimo trudności wszystkim turystom zapewnić możliwość dotarcia na szlak. W długi weekend majowy uruchomiony został dodatkowy parking przy stacji narciarskiej Jurgów. Na trasie Jurgów – Palenica Białczańska (i z powrotem) kursowały busy. Na drogach dojazdowych do Palenicy Białczańskiej pojawiły się tablice informujące o dodatkowym parkingu. Policjanci, funkcjonariusze graniczni, strażacy i strażnicy Parku kierowali ruchem i na bieżąco informowali kierowców o możliwości zaparkowania samochodu. Rozdawane były również ulotki z trasą dojazdu do parkingu w Jurgowie.

Działań takich należy się spodziewać przez cały sezon letni. Ograniczona pojemność parkingu na Palenicy Białczańskiej sprawi, że będzie się on zapełniać o znacznie wcześniejszej porze dnia niż zwykle. Gdy zabraknie już miejsca także na parkingach w rejonie Łysej Polany, turyści będą kierowani na dodatkowe miejsca postojowe. W takiej sytuacji oznakowane zostaną również drogi dojazdowe, a na drogach pojawią się patrole kierujące ruchem.

Pracownicy TPN zalecają:

1. Zostaw samochód przy hotelu, pensjonacie lub kwaterze i skorzystaj z komunikacji zbiorowej.
2. Jeśli chcesz dojechać własnym samochodem jak najbliżej Palenicy, wyrusz wcześnie rano.
23. Przed wyjazdem w stronę Morskiego Oka skontaktuj się z informacją turystyczną Parku – uzyskasz informacje o aktualnym ruchu i utrudnieniach, tel. 18 202 33 00.
24. Stosuj się do poleceń patroli na drodze i obsługi parkingów.

Mimo wszystkich działań TPN na drogach dojazdowych do Palenicy Białczańskiej trzeba się spodziewać korków i zatorów, szczególnie przed południem w pogodne weekendy.

Informacja dla grup zorganizowanych: w związku z remontami autokary nie będą wpuszczane na parking na Palenicy Białczańskiej i powinny się kierować na Łysą Polanę. Jest też możliwość podwiezienia grupy i odebrania jej po wycieczce. Kierowcom zalecamy rozważenie powrotu autokaru na parking przy hotelu lub pensjonacie.

Tatrzański Park Narodowy przeprasza za utrudnienia i prosi o wyrozumiałość.

Tatrzański Park Narodowy

Fot. Krzysztof Barcik

Oceń ten artykuł
4.80
5
Zaloguj się, by skomentować