Warunki w Tatrach na długi weekend

czwartek, 26 maj 2016 10:09

Długi weekend wiąże się dla wielu osób z wyczekiwanym wyjazdem w Tatry. W najbliższych dniach majowa aura będzie kapryśna. Nadciągają burze!

Informacje dla osób udających się w góry

Dziś czwartek, dwudziesty szósty dzień maja, podwójne święto – Dzień Matki, dla katolików również Boże Ciało. Słońce wstało nad Tatrami o godzinie 4.44, opuści niebo dopiero o 20.30. W górach panują typowo wiosenne warunki, w wyższych partiach, po północnej stronie i w żlebach wciąż napotkamy śnieg. W najbliższych dniach możemy spodziewać się wielu przejaśnień, ale także ulewnych deszczy które towarzyszyć będą pojawiającym się burzom. Podczas zbliżającej się burzy należy zejść ze szczytów i grani oraz opuścić otwarte przestrzenie i okolice cieków wodnych. Uwaga! 26 maja fiakrzy nie świadczą usług przewozów dorożkami i wozami konnymi. Nie kursuje kolejka Rakoń w Dolinie Chochołowskiej.

Warunki na szlakach

Zgodnie z informacją TOPR obecnie w polskiej części Tatr obowiązuje pierwszy (niski) stopień zagrożenia lawinowego. Pokrywa śnieżna jest na ogół dobrze związana i stabilna. Wyzwolenie lawiny na ogół jest możliwe tylko przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach w bardzo stromym, lub ekstremalnym terenie. Możliwe jest samorzutne schodzenie lawin głównie w postaci zsuwów i małych lawin. W informacjach dodatkowych czytamy: „(…) obecne i prognozowane opady deszczu wpływają stabilizująco na pokrywę śnieżną. Warunków niekorzystnych możemy się spodziewać na stokach północnych i powyżej 1900 m szczególnie w depresjach i pod ścianami”.

Zgodnie z komunikatem TPN, w części reglowej Tatr po ostatnich opadach deszczu szlaki są mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Powyżej 1700 m n.p.m. na większości szlaków panują warunki zimowe. Na północnych stokach, w żlebach i w miejscach zacienionych występuje ciągła pokrywa śniegu, który jest twardy i zmrożony. W miejscach nasłonecznionych na szlakach leżą płaty starego śniegu. W godzinach południowych śnieg robi się mokry i grząski. Na czarnym szlaku między Rusinową Polaną, a Polaną pod Wołoszynem występują utrudnienia związane z obrywem szlaku. Miejsce to trzeba obejść w stromym, trudnym terenie.

Zamknięcia szlaków

Od 1 kwietnia do 30 listopada wszystkie szlaki na terenie TPN są zamknięte od zmierzchu do świtu. Ze względu na powalone drzewa i prowadzone prace leśne nadal zamknięte są następujące szlaki turystyczne: Dolina Lejowa, Ścieżka nad Reglami na odcinku Dol. Kościeliska - Dol. Chochołowska. Od 1 listopada do 15 czerwca, w Tatrach Słowackich zamknięte są wszystkie szlaki powyżej schronisk.

Od 25 kwietnia br. obszar Tatrzańskiego Parku Narodowego jest zamknięty dla uprawiania turystyki narciarskiej. Zamknięcie obowiązuje do kolejnego sezonu zimowego. Trasy narciarskie w kotłach: Goryczkowym i Gąsienicowym również są zamknięte dla narciarstwa.

Warunki pogodowe

- czwartek, 26 maja

Dziś w Tatrach dużo słońca (łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin), chmury będą się przewijać na wysokości wierzchołków gór. Po południu zachmurzenie wzrośnie do 90% nieba, uwaga, mogą wystąpić burze z intensywnymi opadami deszczu (suma opadów atmosferycznych do 3 mm/12 h)! Wiejący z kierunku północnego wiatr w porywach może osiągać około 20 km/h, w czasie burzy porywisty, do 50 km/h. Ciśnienie 1014 hPa, będzie powoli rosnąć. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 14 st. C. W strefie wierzchołków gór 7 st. C. Zachód słońca: 20.30, termika: zimno i mokro.

- piątek, 27 maja

Kolejny dzień początkowo z zachmurzeniem umiarkowanym (około 50% nieba), narastającym do dużego. Łączny czas nasłonecznienia do 7 godzin. Po południu, podobnie jak dnia poprzedniego spodziewamy się wystąpienia burz z opadami deszczu (suma opadów do 3 mm/12 h). Wiejący z kierunków zachodnich wiatr osiągnie siłę 10 km/h, uwaga, podczas burzy porywisty, bardzo silny! Ciśnienie 1017 hPa, będzie się wahać. Maksymalna temperatura na wysokości tatrzańskich dolin wyniesie 16 st. C. W strefie wierzchołków gór 9 st. C. Zachód słońca 20.32; termika: zimno i mokro.

- sobota, 28 maja

Sobota pochmurna i mglista (zachmurzenie do 90% nieba) łączny czas nasłonecznienia 2-4 godziny. Spodziewamy się wystąpienia intensywnych burz z towarzyszącym im ulewnym deszczem (nawet 8 mm/12 h). Wiejący z kierunków południowych wiatr w porywach może osiągać 20 km/h, w czasie burzy około 50 km/h. Ciśnienie: 1016 hPa, będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości partii reglowych wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór 11 st. C. Zachód słońca: 20.33; termika: zimno i mokro.

- niedziela, 29 maja

Według prognoz niedziela zapowiada się jako najbardziej korzystny pod kątem pogodowym dzień na wyjście w góry. Spodziewamy się zachmurzenia umiarkowanego z licznymi przejaśnieniami (zachmurzenie do 90% nieba, łączny czas nasłonecznienia do 8 godzin). W ciągu dnia nie powinno padać. Uwaga, niektóre prognozy wieszczą przesunięcie się frontu, które nie wyklucza przesunięcia się okresu burzowego również na niedzielę. Wiejący z kierunków zachodnich wiatr w porywach będzie osiągać 10 km/h. Ciśnienie: 1013 hPa, nadal będzie spadać. Maksymalna temperatura na wysokości około 1000 m n.p.m. wyniesie 18 st. C. W strefie wierzchołków gór 10 st. C. Zachód słońca 20.24; termika zimno i mokro.

Prognoza warunków została opracowana na podstawie danych z godzin porannych dnia 26.05.2016 roku. Wybierając się w góry pamiętaj, że wiosenna aura bywa wyjątkowo kapryśna i sprawdzaj zawsze jak najbardziej aktualne zapowiedzi, jednocześnie bacznie obserwując niebo. Udanego weekendu!

Małgorzata Tomik

Fot. www.pkl.pl

Oceń ten artykuł
5.00
1
Zaloguj się, by skomentować